Obratné stroje na svazích Vysočiny

Nové město na Moravě a jeho lyžařský areál, který je proslulý mezinárodním běžeckým lyžařským závodem Zlatá lyže se na konci května stal dějištěm zajímavé podívané. Nejednalo se však o jarní variantu lyžařského závodu, ale o předvedení strojů značky Reform, kterou k nám dováží od roku 2001 společnost Živa zemědělská obchodní, a. s. z Klášterce nad Orlicí.

Sídlo společnosti Reform Werke Wels i samotná výroba probíhá nedaleko rakouského Lince, což má pro nás výhodu především v krátké přepravní vzdálenosti, takže doprava náhradních dílů a ostatních doplňkových komponentů probíhá velice rychle.
Společnost Reform, která byla založena již v roce 1910 má v současné době výrobu rozdělenou do čtyř základních směrů.
1. profesionální jednoosé stroje
2. dvounápravové svahové nosiče nářadí Metrac
3. horské svahové traktory Mounty
4. komunální i zemědělské transportéry Muli
Předmětem předvádění v Novém městě byly jednoosé stroje, nosiče nářadí Metrac a horské traktory Mounty
Jednoosé stroje
Využívány jsou především tam, kde by bylo použití dvouosých nosičů příliš obtížné. Nejen proto nacházejí největší uplatnění právě v zahradnictví.
První a stále pracující stroje k nám byly dovezeny již před 30-ti lety. V Novém městě jsme měli možnost vidět hned několik typů. Prvním předvedeným byl poloprofesionální stroj R 741 vhodný především do menších provozů. Benzínový motor OHC s výkonem 11 k bez problémů zvládá i těžší práce. Převodovka je mechanická. Předvedený stroj byl vybaven přídavnými dvoumontážemi pro větší stabilitu na svazích. Jeho výhodou je i nízká cena v poměru k jeho výkonu.
Již s hydrostatickým pohonem pak byl nosič nářadí M 9, který byl agregován s půdní frézou UF 90 vhodnou pro přípravu půdy před založením trávníku. Vybaven je benzínovým motorem o výkonu 11 k.
Nejsilnějšími předvedenými jednoosými stroji byli dva modely M 14 s benzínovým motorem o výkonu 16 k (mohou však mít i motor s výkonem 20 k). Jeden byl opatřen originálním mulčovačem Reform. Druhý, který byl opatřen drážkovačem prokázal, že může pracovat i v extrémních podmínkách, neboť byl schopen bez větších problémů vyrýt drážku i ve velmi tvrdé a kamenité půdě Českomoravské vysočiny.
Plynulý hydrostatický pojezd může být u obou strojů na přání ovládán elektrickým sklopným spínačem. Hydraulické řízení je jemně dávkováno. Řidítka jsou výškově i stranově nastavitelná a jsou opatřena tlumičem vibrací. Motory splňují normu CARB díky velmi nízkým hodnotám emisí. Rychlou výměnu nářadí umožňuje rychloupínací systém. Díky těmto vlastnostem je celkové ovládání strojů velice snadné a jednoduché. Velkou svahovou dostupnost zajišťuje nízké těžiště, nastavitelný rozchod kol a možnost montáže přídavných kol. Navíc u modelu M 14 můžeme plynule měnit těžiště stroje, což vede k optimálnímu využití adaptérů – zejména na svahu.
Univerzálnost jednoosých nosičů potvrzuje i to, že běžně mohou být agregovány
s 30-ti různými adaptéry. Firmy zabývající se realizacemi ocení především půdní frézu, rotační a vibrační brány, secí stroj pro zakládání trávníků nebo i frézu na pařezy. Pokládání závlah usnadní drážkovací fréza. Při údržbě zelených ploch se uplatní nejen trávníková sekačka a mulčovač, ale i vertikutár a aerifikátor. Pro komunální sféru jsou určeny čistící kartáče a zametače. Avšak ani během zimy nemusí technika Reform zahálet. Úklid chodníků, parkovišť a menších ploch zajistí sněhová fréza, pluh nebo sypač. Díky univerzálnosti tak mohou jednoosé nosiče nářadí Reform nahradit i několik jednoúčelových strojů. Samozřejmostí je zajišťování kompletního servisu na všechny stroje – tedy i na ty dovezené v 70. letech minulého století.
Metrac a Mounty
Dvouosé svahové nosiče nářadí Metrac se využívají jednak v horských oblastech a jednak se mohou využít v komunální oblasti, kde vyniknou jejich přednosti – především extrémní svahová dostupnost (až 45°). Ta je dána nízkou hmotností stroje (do 2 t), nízkotlakými pneumatikami, nízko položeným těžištěm, širokým rozchodem kol a odlehčenými adaptéry.
Čtyři druhy řízení zajišťují velkou obratnost. Stroj může být řízen přední nápravou, zadní nápravou, oběma nápravami tak, že zadní kola jedou vždy ve stopě předních a nakonec je možnost řídit tzv. krabím chodem. První předvedený model Metrac G5 byl vybaven mechanickou převodovku a dieselovým motorem Kubota o výkonu 46 k. Na svahu místní sjezdovky se předvedl s rotační žací lištou o záběru 240 cm. Jako druhý se představil model Metrac H6 S v agregaci s mulčovačem o záběru 207 cm. Převodovka u tohoto stroje je již hydrostatická. Silnější motor má výkon 61 k. U obou modelů je pohon na všechny kola. Přední nápravu uloženou kyvně je možné odpojit.
Ideální uplatnění nacházejí stroje Metrac v horských oblastech, kde se během letní sezóny starají o sekání pozemků a v zimě odstraňují sníh z cest a parkovišť. Využití však najdou i v komunální oblasti, zejména při údržbě svahovitých pozemků. Při sekání mohou kromě mulčování provádět i sekání se sběrem do objemného sběrného koše, který za sebou Metrac táhne. Velkou výhodu zde hraje i díky nízké hmotnosti šetrnost k půdě. Oproti tomu je horský traktor Mounty určen téměř výhradně pro horské zemědělství. Lze ho využít i k pracím určeným pro klasický traktor. Má podobné vlastnosti jako svahový nosič Metrac. Díky své konstrukci je jeho svahová dostupnost jen nepatrně menší avšak zvládne vetší zatížení těžších adaptérů.
Muli
I když tyto úsporné komunální transportéry nebyly v novém Městě představeny určitě stojí se o nich zmínit. Jak už jejich název napovídá jsou určeny pro profesionální využití v komunální oblasti. Vybaveny jsou dieselovými motory o výkonu 74 respektive 80 k. Zvolit optimální rychlost umožňuje 24 převodových stupňů pro jízdu vpřed a 8 pro jízdu vzad. Pojezdová rychlost je 0,36 až 40 km/h. Určeny jsou pro větší firmy specializující se na komunální služby.

Zákazníci společnosti Živa, kteří se sešli na předváděcí akci podnikají v rozdílných činnostech. Jsou to zemědělci, majitelé lyžařských areálů, firmy zabývající se realizacemi a údržbou okrasných ploch, zahradníci, ale i města a obce, které si sami provádějí komunální práce. Přes tyto různé obory působení mají zákazníci něco společného. Ke své práci potřebují spolehlivé, výkonné a všestranné stroje pro náročné nasazení. A to vše jsou stroje Reform schopné v plné míře nabídnout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *