03.04.2015 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obohacené substráty pro školkařské provozy

platných technických norem a také v jejich dikci je materiál zákazníky přebírán. Je však zřejmé, že pro následný zdar zalesnění jsou normě vyhovující biometrické parametry (délka, průměr kořenového krčku apod.) podmínkou nutnou, ale nikoli dostačující. Podle našich zkušeností lze dosáhnout nejlepších výsledků obnovy pouze s takovou sazenicí, která je plně vybavena pro následné stresující období po výsadbě.

Mezi dobrou výbavu určitě patří mykorizní houby a v případě obalované sadby i určitá zásoba živin v substrátu. To je důležité tím více, čím extrémnější stanoviště zalesňujeme. Závěry výzkumů mnoha autorů potvrzují to, co zkušení praktici dobře znají, tedy, že nový porost je pozitivně ovlivněn bezprostřední blízkostí mateřského porostu. To je nejvíce patrné při přirozené obnově, ale podobný (i když slabší) efekt můžeme pozorovat při výrobě sadebního materiálu v (malých) školkách v blízkosti lesa.*

 Text Dr. Ing. et Ing. Miroslav Kravka,1) Ing. Marek Kouba,2) RNDr. Aleš Látr, Ph.D.,3)

1) Mendelova univerzita v Brně, 2) ČZU v Praze, 3) Symbiom, s. r. o.

 Poděkování:

Tento článek vznikl za podpory projektu Podpora praktických kompetencí projekční činnosti v regionálním rozvoji, registrační číslo projektu: CZ.1.07/2.2.00/28.0303.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 9/2014

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down