Obnovili tradici zahradnické květinové výstavy

Jihočeské zahradnictví Zámecká zahrada Čimelice letos navázalo po krátké odmlce na tradici květinových výstav a letošní čtyřiatřicátý ročník zorganizoval nový nájemce zahradnictví Zámecká zahrada Čimelice Ing. Martin Trávníček ve spolupráci s organizátorkou řady minulých výstav a zahradnicí Ing. Hanou Chvalovou za podpory obce Čimelice. Během čtyř dnů navštívilo výstavu více než sedmnáct tisíc návštěvníků.

Podle Ing. Chvalové se jedná se o jednu z mála zahradnických akcí v Čechách, kde kromě originálních aranžovaných expozic vidí návštěvníci téměř kompletní zahradnický sortiment rostlin a nejrůznější doplňky do zahrady. Výstava tak má význam nejen komerční, ale také estetický a naučný. „Snažíme se návštěvníky potěšit krásou květů a zajímavými expozicemi. Věříme, že některé výstavní nápady a inspirace si odnesou i do svých domovů či veřejného života. Tato akce je také spojená s prodejem a návštěvníci si zde mohou nakoupit zajímavé rostliny do svých zahrádek či nejrůznější zahradnické potřeby,“ uvedla organizátorka výstavy. V přilehlém zámeckém parku se mohli příchozí občerstvit a za rybníkem u sportovní haly pak měli možnost zhlédnout chovatelskou výstavu nebo se zúčastnit kulturního programu obce Čimelice.

Péče o životní prostředí

Svou expozici připravila i Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která se zaměřila na propagaci soutěže Vesnice roku a navazující soutěže Zelená stuha ČR. Tato soutěž venkovských obcí hodnotí péči o životní prostředí v tuzemských sídlech, oceňuje dobrou praxi obcí a motivuje další obce k jejich následování. Ocenění Zelená stuha získala v Jihočeském kraji v roce 2023 obec Řepeč na Táborsku za mimořádné zapojení obyvatel do údržby veřejných prostranství a květinových výsadeb. Na výstavě se příchozí dozvěděli také o ekologicko-osvětovém projektu města Strakonice Zahrady poznání, který již deset let navrací starší odrůdy ovocných dřevin do krajiny regionu Prácheňska.*

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down