24.02.2005 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obnova zámeckého parku ve Vlašimi

Vlašim připravuje ve spolupráci s místní organizací Českého svazu ochránců přírody druhou etapu rekonstrukce zámeckého parku. Týkat se bude zhruba 30 hektarů pozemků od zámku po mlýnský náhon.

Začít by měla letos na podzim a skončit na jaře 2007.
V průběhu posledního roku a půl byla zpracovávána projektová dokumentace a nyní chystá město žádost o finanční příspěvek od Státního fondu životního prostředí. Náklady jsou odhadovány na více než 15 milionů korun.
Vlašimský zámecký park je jeden z nejstarších krajinářských parků v Čechách. Byl založen v roce 1755 v raně klasicistním slohu s četnými prvky romantismu. Je zařazen do lokalit evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Součástí druhé etapy jeho rekonstrukce bude obnova zeleně a vodních prvků. Zvětší se volné travnaté plochy, obnoví se atraktivní průhledy, odstraní náletové dřeviny a nevhodné výsadby a zajistí se bezpečnost stromů u hlavních cest. Atraktivitu parku zvýší výsadba zajímavých druhů stromů a keřů, především v okolí zámku a Čínského pavilonu. Během příštího roku ochránci přírody postupně ošetří 235 vybraných stromů. Odstraní jejich suché větve, zastřeší otevřené dutiny, popřípadě je zajistí proti rozlomení svázáním koruny. Celkem se v parku odstraní přes 11 hektarů náletových dřevin, vysadí 1236 stromů a 22 520 keřů. Obnova vodních prvků se zaměří mimo jiné na dva rybníčky za železným mostem, na rybníček u Znosimské brány, na stabilizaci Domašínského potoka a na vyčištění části náhonu u jeho ústí do Blanice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down