Téměř všechny odborné publikace zabývající se zahradní tvorbou podrobně popisují všechny fáze budování zahrady, konče výsadbou rostlinného materiálu a jeho údržbou pouze v prvních letech po založení. Další vývoj je opomíjen. Ale zahrada jako každý živý organismus se vyvíjí v souladu s přírodními zákony do cílových rozměrů a proporcí.
V průběhu vývoje porostů prochází stadii, kdy je nezbytná péče o její vývoj, zejména ve vztahu k životnosti porostů a k budoucí zahradní kompozici. Je to problém, kterým se při údržbě zahrady doposud málo zabýváme. Mám tím na mysli vývoj porostů počínaje přibližně desátým rokem a dále.
V zahradách požadujeme, aby stromy i keře projevily svůj osobitý charakter a krásu, která je dána jejich habitem, zejména hustotou a tvarem koruny, olistěním a květenstvím. Při zakládání zahrady se většinou vysazuje materiál mladý, který zaujímá jen nepatrnou část prostoru než bude potřebný v dospělosti. V příznivých stanovištních podmínkách se postupem času objemy korun stromů a porostů vyšších pater rozrůstají, začínají se vzájemně dotýkat a spojovat tak, že vytváří souvisle uzavřené porostní patro. Ponechá-li se zahrada svému osudu a dřeviny živelnému růstu, dochází k nežádoucí vzájemné konkurenci a utlačování dřevin méně vzrůstných.
S postupem času v důsledku změny stanovištních podmínek, zejména světelných a vláhových a také k nedostatku živin dochází k omezení růstu spodních pater, opadu listí, které může končit jejich úplnou degradací. V prvé fázi dochází k likvidaci dřevin světlomilných, na jejich místě začnou bujet rostliny náletové a plevelné, kterým tyto zhoršené životní podmínky vyhovují tak, až ovládnou celý prostor.
Z hlediska estetického dochází k znehodnocení výtvarných hodnot prostoru, se kterým jsme v zahradě v bezprostředním styku a vnímáme ho. Vedle narušení prostorových hodnot a původního kompozičního záměru dochází ke změnám druhové skladby, která se nepříznivě projevuje na obytné pohodě příslušné zahradní části. Náprava tohoto nežádoucího stavu vyžaduje v některých případech i výrazné zásahy do porostů.
Texta foto
Ing. Drahoslav Šonský, CSc.,
zahradní a krajinářský architekt
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5 /2018.