Obce u česko-polské hranice mohou žádat o dotace z Fondu malých projektů Turów

Obce u česko-polské hranice mohou žádat o dotace z Fondu malých projektů Turów. Jeho vytvoření bylo jedním z bodů mezivládní dohody Česka a Polska o spolupráci při řešení dopadů těžby hnědého uhlí v polském povrchovém dole Turów, od jejího podpisu uplyne v pátek rok. V první výzvě je na projekty z životního prostředí 475 000 eur (v přepočtu 11,3 milionu korun), příjem žádostí končí 16. února. Na jednání libereckého krajského zastupitelstva to řekl náměstek hejtmana Václav Židek.

Administraci projektu nemá na starosti Liberecký kraj, ale Euroregion Nisa, který má s přeshraničními projekty zkušenosti. O peníze z programu mohou v první výzvě žádat obce na české i polské straně hranice nebo jimi zřizované organizace. V budoucnu bude podle Židka fond otevřen i dalším subjektům. „Teď běží první výzva a do konce roku půjde i druhá výzva, protože máme trošku skluz, tak jsme se v česko-polské komisi dohodli, že vyhlásíme obě výzvy letos. Rozdělíme letos téměř 25 milionů korun,“ doplnil hejtmanův náměstek.

Klíčová bude podle Židka podpora projektů zaměřených na zadržení vody v krajině. „Projekty na podporu retence vody budou mít velký vliv na vodu, která je zdrojem pro studny v oblasti, takže se dá říct, že pokud něco můžeme udělat rychleji než nějaké dlouhodobé záměry, tak jsou to právě tyhle malé projekty, které budou umožňovat zasakování srážek,“ dodal. Minimální výše podpory je 2000 eur (47 580 Kč) a maximální 100 000 eur (2,34 milionu korun).

Do fondu malých projektů se polská a česká vláda, Dolnoslezské vojvodství a Liberecký kraj zavázaly dávat rovným dílem dohromady 500 000 eur ročně (12 milionů korun). „Účelem Fondu je posílení ochrany životního prostředí České a Polské republiky v okolí polského hnědouhelného dolu, z fondu budou financovány místní a regionální projekty. Je to podle mě jeden z dobrých výsledků česko-polské mezivládní dohody,“ řekl hejtman Martin Půta.

Peníze z Fondu malých projektů nejsou jediné, které bude možné využít. Liberecký kraj počátkem loňského roku v kompenzacích dostal z Polska 35 milionů eur, aktuálně je tak podle Půty včetně úroků na účtu Fondu Turów 876 milionů korun. Peníze jsou určené na spolufinancování velkých projektů na výstavbu vodohospodářské infrastruktury v pohraničních oblastech dotčených těžbou a na monitoring dopadů těžby. Práce na prvních velkých projektech by podle hejtmana měly začít ještě letos.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down