04.08.2021 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obce tápou v péči o trávníky, dopředu neznají jejich účel

(MENDELU) – "Řada obcí dodnes tápe v péči o parky a obecní trávníky. Nedokáží se dopředu rozhodnout, jaký bude jejich hlavní účel. V tom by ale měli mít jasno už v době, kdy vybírají travní směsi. Jiná je následná péče o trávník, který slouží primárně k rekreaci a sedávají na něm lidé, odlišná je pak situace u trávníků, které mají zvýšit biodiverzitu ve městech a lákat hmyz včetně motýlů," říká vedoucí Ústavu výživy zvířat a pícninářství Agronomické fakulty MENDELU Jiří Skládanka.

„Radnice často chybují, neujasní si dopředu, k čemu trávník chtějí, to by si měli ujasnit na počátku, když vybírají směsi, které budou vysévat. To je základ péče o trávník. Není tráva jako tráva, jsou tu velké rozdíly a musíme je vybírat podle účelu," uvedl Skládanka.

Pěkný barevný trávník se spoustou druhů rostlin vyžaduje jiný přístup než park pro pikniky. „Do parků, jako jsou v Brně Lužánky, a kam chodí ve velkém lidé, vybereme směsi, které budou snášet sešlapávání, a rychle regenerují. Takové trávy jsou dobře přizpůsobené k tomu, abychom je často a pravidelně sekali," uvedl Skládanka, a vyvrací tak mýtus z posledních let, že je dobré nechat zelenou plochu ladem. Na některých místech naopak radnice nechávají trávníky zbytečně dlouho růst.

„Trávníky zaschnou, když je sečeme špatně. Trávník se má zkracovat maximálně o jednu o třetinu, musím ho proto sekat pravidelně a ne jednou za čas," uvedl Skládanka.

„Všechny rostliny potřebují vláhu, i ty suchovzdorné. Směs lze ale sestavit tak, aby trávník byl zelený i v době sucha. Například kostřava rákosovitá sucho snáší velice dobře," uvedl Skládanka. Travní porosty podle něj mají několik funkcí. Zadržují například vodu v krajině, druhově bohatý trávník pak láká hmyz, opylovače nebo motýly.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down