26.10.2004 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obaly opět na scéně

Každoročně se na trh dostává nepřeberné množství nových obalů z nových materiálů při použití nových technologií. Zajímavé je i to, že v poslední době stoupá počet privátních značek používaných v obchodních řetězcích. Například v Německu je jejich podíl v oblasti rychloobrátkového zboží kolem 13 %, v Británii se přehoupl přes 40 %.Obchody omezují skladovací a logistické náklady a hledají nové obalové systémy – jednotlivá spotřební balení jsou nabízena ze skupinových balení.

Obaly kopírují i měnící se požadavky zákazníků – populace stárne, zvyšuje se počet jednočlenných domácností. Z toho vyplývají i nové požadavky na balení – malé porce, lehce otevíratelné obaly a jejich zpětné uzavření.
V únoru vstoupila v platnost směrnice 2004/12/EC, která je novelou směrnice 94/62/EC Packaging and Packaging Waste Directive. Důraz se klade na vyšší požadavky na využití a recyklaci odpadů z obalů, silný tlak je i na prevence. Z toho vyplývá, že nejpozději do 18. srpna 2005 musí členské státy upravit svoji enviromentální legislativu tak, aby byla v souladu s novelizovanou směrnicí. Výsledkem bude balení výrobků tak, aby je bylo možné uvádět na trh v jakékoliv členské zemi EU bez kladení dalších podmínek – harmonizace norem.
Konkurenční tlak v oblasti balicích materiálů vede k vývoji nových plastových fólií s vynikajícími bariérovými vlastnostmi. Tyto fólie jsou určeny především pro balení potravin. Dochází i ke snížení tloušťky až na hranici 19 μm, což přináší úsporu hmotnosti, odvodů poplatků na zajištění sběru a využití obalových odpadů z těchto spotřebitelských balení.
Důležitou roli v toku zboží hrají přepravní obaly dodavatelů obchodních řetězců. V poslední době se stále více prosazuje poskytování obalů jako služby – zapůjčení s následným opakováním použití – pool systém. Poskytovatel bere na sebe zodpovědnost například za kvalitu a čistotu obalů.
Postoupilo se i evidenci a identifikaci zboží. Od čárových kódů se přechází na RFID systém (radiofrekvenční identifikace), který se stane stejnou samozřejmostí, jako čárové značení.
Předpokládá se, že v červenci 2004 se připojí EU k Číně, USA, Kanadě, Mexiku a Novému Zélandu, které vyžadují zpřísněné požadavky z hlediska ochrany před šířením škodlivých organizmů na dřevěné obaly, jako jsou palety, včetně palet EUR, bedny, sudy, přepravky atd.
Obaly se stávají nedílnou součástí našeho života, ale přinášejí i mnoho problémů, které je nutno řešit. O mnohých z nich se bude hovořit na druhém ročníku středoevropské konference o obalech, která se uskutečnila v Praze, v hotelu Olympik ve dnech 24. a 25. května.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down