05.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obal roku 2004

Soutěž o nejlepší obal je určen pro jakýkoliv obal nebo obalový materiál, slouží k zviditelnění materiálu, technologie a designu, který se nabízí v České republice. Vedle technických požadavků musí obal splňovat i moderní estetický vzhled, musí zajistit údržnost obsahu, má mít funkci ochrannou a zajistit přepravu, zároveň má i prodávat.

Obalová asociace SYBA organizovala již desátý ročník národní soutěže o nejlepší obal Obal roku 2004. Ve dvoukolovém systému hodnocení (porota nezávislých odborníků a grémium zástupců ministerstva a svazů) porota pod vedením prof. Dušana Čurdy, DrSc., hodnotila 58 přihlášených výrobků v kategorii Spotřebitelské obaly, Prodejní, výstavní, skupinové obaly a displeje, Přepravní, manipulační a technologické obaly, Obalové materiály a Etikety, uzávěry a ostatní pomocné obalové prostředky. Exponáty se hodnotily z hlediska vzhledu, designu, grafiky konstrukce a komplexního posouzení. Celkem bylo ohodnoceno 32 exponátů.
Zvláštní ocenění předsedy poroty prof. Dušana Čurdy, DrSc. získala Systémová fixace z dvouvrstvé vlnité lepenky společnosti Servisbal Obaly Dobruška. Obal může být použit pro různé výrobky. Základem je plochá dvouvrstvá vlnitá lepenka s různě hlubokou proti sobě ležící sinusoidou. Princip je velmi jednoduchý, účelný a pevný.
Oceněné obaly se mohou zúčastnit světové soutěže Worldstars for Packaging, kde pravidelně české a slovenské obaly získávají ocenění.
Nabízíme vám několik novinek, které mohou zajímat i zahradníky.
Spotřebitelské obaly
V kategorii Spotřebitelské obaly zaujalo poroty exkluzivní balení tokajského vína (přihlašovatel Prompth S) svojí konstrukcí a luxusním vzhledem. SOŠ a VOŠ Štětí přihlásila sadu dárkových obalů pro Lobkowické vinařství, které se vyznačuje jednoduchým výsekem z jednoho kusu, který se skládá bez lepení. Tento obal by spíše spadal do skupiny Vision, která zatím není mezi hodnocenými kategoriemi, ale již některé obaly sem spadají.
Velké problémy vznikají při skládání na palety nebo prodejní stojany s neskladným, nepravidelně tvarovaným zbožím, jako je například křovinořez Black  Decker (přihlašovatel Thimm Obaly). Nový obal je založen na principu skládačky.
Přepravní, manipulační a technologické obaly
Největší pozornost upoutal Arca RDU (přihlašovatel Arca Systems), který splňuje všechny požadavky kladené na obal, určený pro nabídku zboží v maloobchodním prodeji. Arca RDU je ucelený přepravní systém, který kombinuje výhody různých používaných prostředků. Je lehký, ergonomický a zcela recyklovatelný.
Systém Arca RDU tvoří skládací kontejner Magnum o půdorysu 800 x 600 mm a objemu 250 litrů, skládací přepravky Prelog (dva půdorysy, ale stejná výška) a manipulační plošina MTP se stohovacím víkem. Všechny přepravky mají pro snadnou manipulaci s obsahem výklopné boční části. Manipulační plošina MTP je opatřena dvěmi pevnými kolečky a párem otočných koleček, které jedno je možné zabrzdit. Všechny součásti přepravního systému lze navzájem stohovat a kombinovat. Při jeho vývoji byl kladen důraz na zefektivnění dodavatelského řetězce, zrychlení a zjednodušení manipulace a rozšíření možnosti identifikace, jako je RFID, čárové kódy, držáky etiket a prodejní displeye. Významným ekonomickým faktorem je možnost složení celého obalu a přepásání ho bezpečnostním, integrovaným popruhem.
Poprvé byl Arca RDU systém představen ve 1400 prodejnách britského maloobchodního řetězce Boots. Hlavním přínosem bylo snížení přepravních nákladů o více než 25 %. Celková hodnota zakázky byla 7 milionů euro a představovala dodávku 800 000 přepravek a 50 000 vozíků. Nové řešení spočívá v balení zboží do menších jednotek. Vozík o rozměrech 800 x 600 mm (1/2 EUR paleta) zjednodušuje přepravu na prodejnu a manévrovatelnost po prodejní ploše bez použití manipulační techniky. Menší mobilní balicí jednotky poskytují možnost efektivnějšího doplňování zboží i během plného provozu prodejny. Prázdné přepravky je možné snadno složit, umístit na vozík, zajistit popruhem a vrátit do skladu. Systém přispívá k úspoře místa na prodejně i při zpětné přepravě obalů a zároveň představuje velké snížení obalového odpadu.
Co nabízí Arca RDU systém:
 úspory – stohování a minimalizace objemu
 ekologii – konstrukce je bez ocelových výztuh, eliminace obalových odpadů, snižují se náklady na mytí
 bezpečnost – eliminace ostrých hran, odstranění kovových spojek
 mobilnost – snadná manipulovatelnost od naplnění až po prodejní plochu
 variabilnost – přizpůsobování se objemu, množství a podmínkám prodeje.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down