OBAL 2003

Národní soutěž o nejlepší obaly OBAL 2003 byla vyhlášena obalovou asociací SYBA na podzim roku 2002 a ukončena hodnocením 38 přihlášených obalů v červnu 2003. Slavnostní předávání cen se konalo 11. 11. 2003 ve společenských prostorách hotelu Olympik Garni.

Nejvyšší ocenění předával prof. Ing. Dušan Čurda, CSc., předseda hodnotitelské komise, Miroslav Somol, náměstek ministra obchodu a průmyslu a Jan Wiesner, prezident asociace SYBA.
V souladu s podmínkami účasti se přihlášené obaly dělí do pěti kategorií a hodnotí podle přihlašovatelem zvoleného hlediska. Je možné exponát posuzovat z pohledu vzhledu, designu a grafiky, další volbou je možnost posouzení z hlediska konstrukce či zvolit komplexní stanovisko.
Podmínky a kritéria posouzení jsou analogická s podmínkami platnými v soutěži WorldStars for Packaging Awards pořádané World Packaging Organisation. Termín hodnocení přihlášených obalů byl zvolen tak, aby oceněné exponáty stihly termín uzávěrky právě této mezinárodní soutěže, jejíž porota se sešla v říjnu v egyptské Káhiře. Na světovém kolbišti čestně uspěly a oceněny byly čtyři výrobky.
Hodnotitelská porota pod vedením prof. Ing. Dušana Čurdy, CSc., posuzovala exponáty v souladu s kritérii uvedenými na přihlášce.
Grémium reprezentantů zhodnotilo následující den rozhodnutí poroty, zamítlo jeden exponát a rozšířilo počet porotou navržených exponátů o další dva. Konečný počet oceněných exponátů se ustálil na 17, což z 38 přihlášených činí téměř 45 %.
Je potěšující, že české obaly každým rokem získávají dobré umístění mezi světovými obalářskými velikány a proslavují tak práci našich návrhářů a výrobců.
Pro vás jsme vybrali několik oceněných obalů, které mohou najít uplatnění a využití mezi vámi.

Spotřebitelské obaly

Obal na brandy – Grafobal; Skalica
Z hlediska designu a grafického zpracování se jedná o výjimečný obal. Vhodně zvolená kombinace barev – červená a černá – umocněná zlatou linkou přispívají k luxusnímu vzhledu dárkového obalu.
Obal byl oceněn v soutěži WorldStars for Packaging Awards.
Emco Snack – Greiner, plastové obaly; Slušovice
Kombinací plastové hranaté krabičky a bezproblémově oddělitelného kartonového přebalu docílil přihlašovatel výrazného odlišení v řadě konkurenčních výrobků. Přebal nabízí možnost oboustranného potisku, což lze s úspěchem využít v rámci reklamních akcí. Zároveň pomocí bočního „zipu“ oddělí spotřebitel jednotlivé složky obalu. Plastové převlečné víčko nabízí možnost postupného spotřebování obsahu.
Obal byl oceněn v soutěži WorldStars for Packaging Awards.

Dóza z PET – Greiner, plastové obaly; Slušovice
Dóza s uzávěrem slouží k balení kořenících přípravků. Zvolený transparentní materiál PET (polyethylentereftalát) s kouřovým nádechem svými bariérovými vlastnostmi poskytuje balenému výrobku dostatečnou ochranu. Rozšířené hrdlo dózy umožňuje pohodlné dávkování přípravku. Obal zaujme i svým moderním designem. Šroubovací uzávěr s pojistkou zajišťuje originalitu balení. O možnosti opětovného používání netřeba polemizovat.

Řada obalů pro bílé a červené víno Vinium Moravia – Kappa Packaging Czech; Žimrovice
Na první pohled se jedná se o klasickou klopovou krabici z vlnité lepenky, avšak její nedělitelnou součástí je i fixační mřížka pro 6 kusů lahví vína začleněná do samosvorného dna umožňující jedním pohybem složení celého obalu. Další funkcí mřížky je zabránění oděru etiket na jednotlivých lahvích. Použitý design vhodně koresponduje s etiketami na lahvích pro jednotlivé druhy vín (odstíny zelené pro bílé víno, modré pro červené).

DOT miska – Pack East CZ; Kolín
Jedná se o nový univerzální typ misky umožňující ohřev jídla v mikrovlnné i klasické troubě. Použitý materiál s typickými bariérovými vlastnostmi, PET, je vhodný i pro hluboké zamražení jídla, teplotní rozsah umožňuje jeho použitelnost v rozsahu teplot –40 °C až +200 °C. Misku s finálním produktem lze balit i na více typech balicích strojů za použití různých balicích fólií. Obal vyhovuje současným požadavkům zákazníka na pohodlí.

Láhev Jupí 200 ml – Vetropack Moravia Glass; Kyjov
Je těžké v současné době vymyslet něco převratného v odvětví skleněných obalů. Volné pole působnosti se nabízí v oblasti designu. Na tuto oblast právě přihlašovatel vsadil a vyšlo mu to. Tvar láhve zaujme jemnou šroubovitou siluetou a vyváženou harmonií. Ač, na první pohled zdálo by se, jednoduchý design, působí výrazně. Ocenění zaslouží i fakt, že obal je vratný. O přednostech skla jako obalového materiálu není pochyb.

Prodejní, výstavní, skupinové obaly a displeje

Obal na CD – Emba; Paseky na Jizerou
Porota u tohoto obalu ocenila především jednoduchou, vtipnou, elegantní a zajímavou konstrukci. Zboží (CD disk) je nedělitelnou součástí obalu, který slouží zejména k reklamním účelům. V obchodě si takto zabalené CD nekoupíte, ale obal lze s úspěchem použít v rámci firemní propagace či prezentace výrobků zákazníkovi. Navíc použitý materiál pro výrobu obalu je příjemný na omak a použitý slepotisk vhodně doplňuje reklamní účel obalu.
Obal byl oceněn v soutěži WorldStars for Packaging Awards.

Přepravní, manipulační a technologické obaly

COMBO – skládací paletový kontejner – Arca Systems; Ostrava
Oceněný kontejner je určen pro přepravu a skladování potravinářských tekutin. Mezi jeho hlavní předností patří schopnost složení v poměru 1 : 2,5. Tím lze dosáhnout až o 37 % lepšího využití prostoru ve srovnání se sudy na paletě. Výrobní technologii bag-in-box umožňuje, aby přepravovaná tekutina nebyla v přímém kontaktu s kontejnerem, tím odpadá nákladné dezinfikování. Pro další plnění se použije nový tenkostěnný plastový vak. Kontejner je založen na stavebnicovém systému, takže každý díl lze v případě potřeby nahradit novým, nepoškozeným. Samostatnou kapitolu tvoří výpustný ventil, umožňující postupné vypouštění při zachování vysokého stupně hygieny. Naopak rychlého vyprázdnění obsahu dosáhneme odklopením víka a naříznutím vaku.

Inteligentní paleta CR-1 RFID – KP Market; Znojmo
Implementací technologie RFID (radiofrekvenční – identifikační systém) se tato plastová paleta stává nepostradatelnou součástí moderní logistiky. Zabudovaný čip nabízí možnost ukládat, měnit, doplňovat či mazat nezbytné údaje o přepravovaném zboží. Data jsou s vysokou čtecí schopností ihned k dispozici v každé pozici palety. Dalším novátorským prvkem je její protiskluzový povrch, který brání posunu baleného zboží během manipulace či transportu. Zároveň přispívá k rychlejšímu a bezpečnějšímu stohování palet.

Obalové materiály

Zeleninové směsi NOWACO – Al Invest Břidličná, divize Tapa; Tábor
Špičkový design a vynikající tiskové provedení v kombinaci s voleným materiálem, v tomto případě PET + PE, který se vyznačuje vyššími bariérovými vlastnostmi, potvrdily šťastnou volbu pro tento typ obalů. Navíc široká škála sortimentu (téměř 30 položek) násobí jeho konkurenceschopnost. Pokud grafický motiv přímo navozuje spotřebiteli jeho chuťové vjemy, je to ta nejlepší vizitka tvůrci obalu.

Etikety, uzávěry a ostatní pomocné obalové prostředky

Etikety na víno – Rodinná produkcia Lančarič; Modrá
Vyjdeme-li z tvrzení, že láhev a etiketa oblékají víno, pak určitě každý potvrdí, že jednotlivé části oblečení spolu musí harmonicky ladit. A to se autorce designu bezesporu podařilo zvládnout. Citlivě a vhodně zvolené barvy etiket pro jednotlivé druhy vína (zelená, okrová, vínová a modrá) plně korespondují s barvou příslušného uzávěru a přispívají tak ke kompaktnímu vzhledu celého obalu. Etikety samy vypovídají o ušlechtilosti nápoje a stávají se tak magnetem pro jeho koupi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *