14.05.2004 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O Zahradě nad Metují

Podél řeky Metuje naleznete mnoho hezkých míst, ba i zahrad, avšak jen jedna z nich se píše s velkým „Z“ – je to společnost s r. o. - Zahrada nad Metují, která se zabývá poradenskou, projekční a realizační činností v oblasti zahradní a krajinářské architektury, životního prostředí.

Sdružuje obory čistě zahradnické (zahradnictví, šlechtění, floristiku) s obory inženýrskými (zahradní a stavební architekturu, autorizovaný stavební inženýring). Společnost, která sídlí v Novém Městě nad Metují, vlastní nevelký zahradnický areál, projekční ateliér a nezbytné mechanizační zázemí.
Právě mechanizace, jak ji řeší tato čilá firma, nás zaujala při návštěvě jednoho z jejích stavenišť na renesančně–barokním zámečku Ctěnice. Tento historický objekt na okraji Prahy, který pamatuje dobu 13. století, dostává v poslední době nový háv, včetně jeho přilehlých prostranství.
Tam jsme koncem října zastihli skupinu pracovníků, dokončujících práce při zakládání nových trávníků a výsadbě okrasného stromoví. Zrovna nakládali a odváželi zeminu. A ejhle – červený traktůrek, zdálky jsme ho poznali - Antonio Carraro, model TRX 8400, jaký vídáme spíše ve vinici, v ovocném sadě, v zahradnictví, či ve školce, tady si statně vede v agregaci s třítunovým sklápěcím návěsem, plným naložené zeminy. Však si ho jeho řidič Miloš Linhart pochvaluje: „Osvědčuje se i v nejtěžším terénu, má pohon všech kol, otočí se téměř na místě a je stejně rychlý, jako velké traktory, bez problémů jezdí 40 kilometrů za hodinu. Navíc – má snadné ovládání.“
Přesto jsme požádali o názor šéfa, resp. společníka firmy Zahrada nad Metují, Ing. et Ing. Tomáše Jiránka, který nám ochotně odpověděl: „ Jedině profesionální mechanizace nám dovolí vyhovět dnešní úrovni profesního poznání a dohonit jej kvalitou odvedené práce na staveništi, ať je jím rodinná zahrada, park či venkovská krajina. Nejen kvalita, ale také ekonomika a spolehlivost provozu profesionální techniky je určující při jejím výběru. Ústupek se nevyplácí. Platí to u zahradnických nůžek, či rýče, stejně jako u motorové techniky. Kvalitně ošetřit, pečovat o vegetační prvek, znamená mít k tomu kvalitní techniku. Jedním z účinných pomocníků v naší firmě je traktor Antonio Carraro TRX 8400.“
Zajímalo nás, proč se v Zahradě nad Metují rozhodli právě pro tuto italskou techniku:
„Kriteriem výběru, kromě ekonomických parametrů, byl zejména výkon stroje a jeho
spolehlivost za různých podmínek“, říká inženýr Jiránek a pokračuje: „Jednou z naších zkušeností je poznání, že je potřeba vybírat ne podle průměrných, ale podle nejhorších podmínek, s kterými se na stavbách potkáte. Nejhorší je situace, kdy stojíte s technikou na stavbě a terénní či půdní podmínky vám nedovolí pokročit vpřed, kdy technika, kterou máte, na to nestačí. To je důvod pro výběr kvalitního stroje. Dalším kriteriem je kompatibilita s příslušenstvím, tedy určitá rozumná universalita stroje. Traktor Antonio Carraro TRX 8400 je přesně tím, co potřebujeme. Jsem velmi spokojen s výkonovými parametry, terénní dostupností, šetrností ale také s pohodlím pro obsluhu. Vynikající je konstrukční rychlost při různých pracích. Traktor využívá špičkový rekultivátor na zakládání trávníků Carbogreen o záběru 126 cm s doséváním trávy. Na zahradnickém veletrhu v Paříži, kde jsem princip urovnávání budoucí kořenové vrstvy trávníku s ukládáním hrubší frakce do spodních vrstev poprvé spatřil, jsem se rozhodl pro hledání tohoto stroje na českém trhu. Firma PEKASS vyhověla a pomohla nejlépe. Stroj, kombinovaný s vynikajícím secím strojem a přítlačným válcem, splňuje náročné požadavky na kvalitu založení travnatých ploch nejvyšších tříd intenzity údržby. Je pro nás vyřešena otázka kvalitního založení travnatých porostů na malých i velkých plochách.
Traktor má za sebou přípojný dopravní návěs pro bezproblémové rozvozy substrátů, sazenic, stromů, odpadu a podobně. Třístranný sklápěcí vůz Molčík s nízkou korbou nám dovolí bezpečně a pohodlně nakládat i skládat přepravovaný materiál. Tato zdánlivá maličkost je skutečně velice cenná pro obsluhu i pomocný personál“, uzavírá své hodnocení techniky od firmy PEKASS inženýr Jiránek.
Z návštěvy zámku ve Ctěnicích jsme odjížděli s přesvědčením, že i nová technika má svůj nesporný podíl na udržování cenných historických památek a na zlepšování životního prostředí. A to jsme si už nestačili prohlédnout vyhledávanou expozici historických kočárů, umístěnou ve zdejších zámeckých prostorách. Snad až příště.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down