26.05.2023 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O víkendu se v Praze otevře návštěvníkům 14 vinic

V Praze se letos koná pátý ročník akce Putování pražskými vinicemi, při které lidé budou moci navštívit 14 vinic v metropoli a na některých ochutnat vína z jejich produkce. Akci dnes na tiskové konferenci ve vinici na Albertově představili zástupci pražského magistrátu, který ji organizuje. Podle předsedy magistrátního památkového odboru Jiřího Skalického je smyslem akce zejména představit vinice a jejich příběhy jako součást kulturní krajiny v metropoli.

Ve vinicích budou podle Skalického připraveni průvodci, kteří návštěvníkům přiblíží jejich historii. Na některých bude možné ochutnat a zakoupit místní vína, připraven je i další doprovodný program. Do akce jsou podle ředitele zapojeny skoro všechny pražské vinohrady, které postupně přibývají.

Skalický dodal, že koncept akce vznikl s ohledem na památkovou péči. "Hledali jsme něco, co by bylo spojeno s památkovou péčí, rozvojem města a jeho kultivací," uvedl. Dodal, že právě vinařství se ukázalo být zatím nepříliš probádanou součástí pražské kulturní krajiny. Akce měla podle ředitele před pandemií koronaviru návštěvnost kolem 5000 lidí. "Letos má být hezké počasí, tak bychom to mohli i překonat," řekl.

"Třebaže Praha není typickou vinařskou oblastí, může se pochlubit vinicemi v malebných částech města. Některé z nich patří dokonce k těm vůbec nejstarším, jaké v Čechách vznikly, jiné se řadí k tomu nejlepšímu, co české vinařství nabízí," doplnil pražský radní pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09), který akci zaštítil.

Akce se bude konat v sobotu a v neděli mezi 10:00 a 17:00 ve vinici Máchalka v Praze 9, vinici Albertov a Grébovka v Praze 2, vinici Baba v Praze 6, vinici Salabka a Zilvarově vinici v Troji, vinici Vyšehradské kapituly a Vyšehradské vinici, Modřanská vinici, dále vinici Svatojánská na Hradčanech, Svatováclavské a Strahovské na svazích Petřína a teprve druhým rokem připojené vinici na Vítkově a v Lysolajích.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down