29.04.2022 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O víkendu foťte přírodu ve městě, začíná soutěž City Nature Challenge

V pátek 29. dubna odstartuje City Nature Challenge – mezinárodní akce, která vyzývá lidi k pozorování přírody v jejich městě. Letos poprvé se mezi 450 měst na šesti kontinentech do výzvy přidají i České Budějovice.  Zapojit se může úplně kdokoli. Stačí, když bude od pátku 29. dubna do pondělí 2. května fotit přírodu v Budějovicích a okolí a svá pozorování nahraje do aplikace iNaturalist. V pátek odpoledne zvou také odborníci na exkurze a komentované ukázky k Vrbenským rybníkům.

Příroda je všude kolem nás, ve městech, v parcích i na našich zahradách. Vzhledem k tomu, že se lidská populace stále více soustřeďuje ve městech, je důležitější než kdy jindy dokumentovat rozmanitost městské přírody a přičinit se o ochranu rostlin a volně žijících živočichů. Ve výzvě City Nature Challenge k tomu může přispět úplně každý. „Je to úplně jednoduché. Vyrazte do parku, na zahradu, kamkoli do svého okolí a foťte vše, co roste, běhá, létá, plave nebo se plazí. Svá pozorování pak nahrajte do aplikace, buď rovnou v mobilu nebo na webu," říká koordinátorka výzvy v Českých Budějovicích Daniela Procházková z Biologického centra Akademie věd ČR„Velkou výhodou aplikace iNaturalist je, že vám velmi spolehlivě sama navrhne, o jaký druh živočicha nebo rostliny se jedná, takže nemusíte mít žádné znalosti a přiučíte se něco nového," dodává Daniela Procházková.

Pojďte na Vrbenské rybníky

Jakmile v pátek 29. dubna odstartuje City Nature Challenge, budou připraveni biologové u Vrbenských rybníků s komentovanými ukázkami a exkurzemi po této přírodní rezervaci. Vědci z Biologického centra AV ČR zaparkují svou ukázkovou mobilní laboratoř v areálu Arpidy u cesty k Vrbenským rybníkům. Dozvíte se spoustu zajímavostí o hmyzu a půdních organismech a budete si je moct prohlédnout pořádně zblízka pod mikroskopy a binolupami. Odpoledne pak odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny povedou botanické a ornitologické vycházky.

Botanická vycházka ve 14 hodin upozorní na zajímavé mokřadní rostliny i rostliny suchých stanovišť a ukáže jak druhy běžné, tak i ty, které vídáme v krajině jenom vzácně. Exkurze bude vedena nejen v češtině, ale také v ukrajinštině.

V 15 a v 16 hodin se uskuteční Ornitologická exkurze a představení revitalizace rybníků Domin a Bažina. Zájemci tak mají jedinečnou příležitost dozvědět se, jaký byl průběh revitalizace Vrbenských rybníků a jaké jsou její výsledky. Současně bude probíhat pozorování ptactva s odborným výkladem ornitologa.

Výsledky se zveřejní v polovině května

Výzvu City Nature Challenge v Českých Budějovicích organizuje Biologické centrum Akademie věd ČR pod záštitou Rady města České Budějovice. Globálně ji koordinuje Kalifornská akademie věd v San Francisku a Přírodovědné muzeum v Los Angeles. Akce je celosvětově velmi populární. Vznikla v roce 2016, kdy mezi sebou soupeřila města San Francisco a Los Angeles v USA. V loňském roce se utkalo už 419 měst ze 44 zemí a nasbíralo se rekordních 1 270 000 pozorování. V České republice se opakovaně účastní Praha, Brno a Uherské Hradiště.

Výsledky soutěže budou známy nejdříve 8. května, kdy mají lidé poslední možnost nahrát do aplikace své fotografie, případně i zvukové nahrávky. Biologické centrum zveřejní českobudějovické výsledky společně s nejlepšími snímky v polovině května na výstavě v Domě U Beránka. Fotografie je možné zasílat do 8. května na e-mail cnc@bc.cas.cz

Zdroj: AVČR

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down