30.08.2005 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O traktorech v ráji květů

Skutečně, uprostřed rozkvetlé zahrady jsme zastihli Petra Valného, vedoucího oddělení školkařské výroby Výzkumného ústavu Silva Tarouci pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích. Přišli jsme si však pohovořit hlavně o traktorech, které ve školce, a nejen tam, užívají. Průhonický ústav totiž vlastní tři traktory věhlasné italské značky ANTONIO CARRARO a první dva už mají za sebou čtyři sezóny. O praktické zkušenosti tedy není nouze.

Patřilo by se předeslat, že všechny tři traktory jsou stejného modelu - Tigre 3100. Jsou vybaveny dvouválcovými, vzduchem chlazenými čtyřdobými vznětovými motory (diesel) o výkonu 19 kW (26 koní). Vyznačují se nejen malým rozvorem náprav a předsunutým motorem před přední nápravou, což je výhodné z hlediska optimálního rozložení hmotnosti na obě nápravy, ale mají originální kyvný rám Actio, který přispívá k vynikajícím trakčním vlastnostem i v nejobtížnějším terénu, na rovině i na svahu. Tomu napomáhá též nízko uložené těžiště, pohon všech kol, která jsou stejně velká (rozměr 7,5-16) a velký úhel natočení předních kol. Převodovka 8/4, tříbodový závěs a vývodový hřídel umožňují dokonalé využití traktoru. Délka 2660 mm a šířka 1150 mm napovídají, že traktory mají ideální předpoklady využití zejména při práci v úzkém meziřadí stromů a keřů. Proto nacházejí největší uplatnění v sadech a vinicích a samozřejmě v zahradnictví, ve školkařské výrobě.
„Pro naše potřeby nám traktory Tigre 3100 výkonově vyhovují“, říká Petr Valný a pokračuje: „ i v těžké půdě, slévavé spraši, která když uschne, je velice tvrdá, traktor bez problému utáhne rotavátor o záběru 1,2 metru. A to je vlastně náš energeticky nejnáročnější stroj.“
Povšimli jsme si, že na jednom traktoru je připojen čelní lopatový nakladač Sigma 4, rovněž italské značky. „Ten je pro nás nepostradatelný, výborně slouží k manipulaci s balovými stromy“, pochvaluje si pan Valný a zasvěcuje nás do pracovního postupu. Když se strom dobývacím strojem vyzdvihne, řidič traktoru si jej může sám pomocí nakladače naložit na plošinový vůz a odvézt až na místo překládky na dopravní prostředek zákazníka. Takto se tady běžně manipuluje se stromy o průměru balu až 60 cm.
Traktůrky Antonio Carraro samozřejmě využívají pro všechny běžné práce ve školce, jakož i na pozemcích pro šlechtění a rozmnožování cibulovin a hlíznatých rostlin, tzn. gladiol, tulipánů a jiřin. Tedy mimo kultivačních strojů využívají i sázecí stroj, který slouží ke školkování malých sazenic, či podnoží. A nelze zapomenout na dopravu, ta představuje významný podíl celoročního využití všech tří traktorů, včetně nového, letos v PEKASSu zakoupeného traktoru, který pracuje v dendrologické zahradě ústavu. Jednonápravový přívěs je využíván denně.
A jak hodnotí traktory po několikaletém provozu pan Valný: „Oceňuji vynikající tahové a jízdní vlastnosti traktorů Antonio Carraro. Výborná manévrovatelnost, dobře drží stopu i při jízdě ze svahu. K tomu snadné ovládání, malá spotřeba paliva a nenáročná údržba. Jsem pevně přesvědčený, že z hlediska užitné hodnoty to byla velice dobrá volba. Jak z pohledu funkce, tak spolehlivosti i servisu“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down