03.11.2021 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O titul Alej roku se utká 93 stromořadí z celé ČR

Zájemci mohou počínaje úterním polednem hlasovat v 11. ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku. O titul se utká 93 stromořadí ze všech krajů republiky. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí pořadatelského sdružení Arnika Kristýna Dušák. Loni soutěžilo 132 alejí, vyhrálo stromořadí stoletých lip u Velkých Opatovic na Blanensku. Cílem ankety je podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně.

Hlasování začíná v úterý ve 12:00 na www.alejroku.cz, končí 11. ledna. Jedenáctou nejkrásnější Alej roku i nejoblíbenější stromořadí v jednotlivých krajích Arnika vyhlásí v polovině ledna 2022.

"Mám radost, že se naše anketa i samotné aleje těší tak velkému zájmu a oblibě. Nominovaná stromořadí nám ukazují, že lidé oceňují aleje nejen pro jejich krásu či zajímavý příběh, ale také z toho důvodu, že k nim mají svůj osobní vztah, což mě velmi těší," uvedla koordinátorka ankety Klára Ondrigová. Perličkou letošního ročníku podle ní je, že poslední nominace, Alej na Pohoří v Zašové, se v systému objevila pouhé tři vteřiny před ukončením nominační fáze.

Loni o desátý titul soutěžilo 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála 7000 lidí. Vítězná alej roste mezi místní částí Velkých Opatovic Svárov a místní částí Letovic Chlum, lemuje silnici druhé třídy 372. Je dlouhá asi 600 metrů a vysazena byla zřejmě v roce 1920 při celonárodní výsadbě Stromů svobody. Tvoří ji 85 lip. Část jich ale zřejmě půjde k zemi kvůli plánované opravě silnice, která je úzká a nesplňuje bezpečnostní parametry.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down