21.02.2022 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O Evropském stromu roku rozhodne poslední týden

Anketa Evropský strom roku, ve které lidé napříč 16 státy vybírají nejzajímavější strom starého kontinentu, míří do finále. Hlasování na www.evropskystromroku.cz končí úderem půlnoci 28. února, v posledním týdnu jsou průběžné výsledky tajné. Na vítězství má prozatím největší šanci polský dub Dunin, symbol Bělověžského národního parku, a španělský dub, který roste na úpatí světoznámé poutní stezky do Santiaga de Compostela. Česká Zpívající lípa z Telecího na Svitavsku je po třech týdnech stromové olympiády jedenáctá. Vítěze populární ankety vyhlásí pořadatelská Nadace Partnerství 22. března v Bruselu a na Youtube.

Pro šestnáctku nejzajímavějších evropských stromů tohoto roku – vítězů národních anket, se prozatím sešlo přes 660 tisíc hlasů, každý hlasující volí dva stromy. 400letý Dub Dunin, přezdívaný Strážce Bělověžského pralesa, je od začátku favoritem soutěže, svou podporu mu ve veřejné části hlasování vyjádřilo více jak 147 tisíc lidí. Symbol Evropského kraje zubrů jezdí každoročně obdivovat davy turistů. Pro polské sousedy se stal ztělesněním zachování jedné z nejcennějších světových přírodních lokalit, kterou od roku 2015 ohrožuje nadměrná těžba dřeva.

Zlato z loňského ročníku chtějí obhájit i Španělé, kdy se Evropským stromem roku stal Tisíciletý dub z Leciny. Letos vsadili na 250letý Dub z Bosque del Banquete de Conxo, který je pro jižanský národ symbolem svobody. V jeho těsné blízkosti každoročně projdou desítky tisíc poutníků vstříc známé katedrále v Santiagu de Compostela. Zatím mu vyjádřilo podporu 130 tisíc hlasujících.

Desítky tisíc lidí fandí i dvěma dalším dubům z Portugalska a Španělska, které se prozatímně ucházejí o bronzovou příčku. Poslední týden tajného hlasování ale může pořadím výrazně zamíchat, šanci má tak pořád i více jak 600 let stará Zpívající lípa z Telecího u Poličky, zatím pro ni hlasovalo necelých 22 tisíc fanoušků.

Místní na její podporu již uspořádali výtvarnou soutěž, zpívající výzvu na Youtube a přímo pod strom přijeli – jak jinak než se zásobou štrúdlů – povzbudit českou favoritku i loňští soutěžící od Jabloně u Lidmanů. Jednu z našich nejkrásnějších českých lip můžete podpořit hlasováním do 28. 2. na adrese www.evropskystromroku.cz.

Zdroj: Nadace Partnerství

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down