Nový zahradní traktor John Deere

Po obhlédnutí traktoru John Deere 2520, čerstvého přírůstku stáda v jelení oboře, člověka mimoděk napadne otázka: „Je na světě v dané kategorii větší šikula, traktor, který by toho uměl víc?“ Podívejme se teď na letošní novinku podrobněji a na konci článku už každý určí správnou odpověď sám.

Není obvyklé, aby traktor mohl mít osazena tři (!) různá nářadí. Natož v této výkonové třídě, vznětový tříválec s objemem 1331 ccm pohání John Deere 2520 výkonem 19,7 kW (26,4 koně).
Tři najednou, není to trochu moc? Vždyť stačí traktor, který zvládá sečení a běžné práce na záhonech. Ovšem jsou tu další činnosti, na které také dříve či později dojde: přeprava, letní a zimní údržba cest, odklízení sněhu (frézování, odhrnování, zametání) nebo práce s čelním nakladačem. John Deere 2520 osazený patřičným nářadím z bohatého sortimentu v nabídce je všechny zvládá. Teprve pak se ukáže, kolik času, peněz a námahy si díky němu ušetříte, kolik zručnosti, síly, píle a vytrvalosti je v tomto malém traktoru ukryto.

Malý a silný
Nemusíte se bát tyto vlastnosti naplno využívat, John Deere 2520 to snese. Jeho robustní rám a nápravy jsou připraveny na opravdová zatížení, stejně jako celá hnací soustava od kapalinou chlazeného motoru s točivým momentem 84,6 Nm při 1200 otáčkách za minutu, přes hydrostatickou převodovku se dvěma rozsahy a maximem 22 km/h až po vývodové hřídele se samostatnou spojkou a brzdou. Zadní se otáčí 540 ot./min a přední, případně střední 2100 ot./min. Dvě hydraulická čerpadla okruhu řízení a hydrauliky dodávají 39,6 litrů za minutu, pracovní tlak činí 16,7 MPa. Pro bezpečnou práci má traktor vestavěny kapalinové kotoučové brzdy v olejové lázni. Vzadu je tříbodový závěs kategorie 1 s nosností 650 kg, přičemž v nabídce je také přední, hydraulicky ovládaný závěs.
Traktor vážící 915 kg (1115 kg s kabinou) je dlouhý 2,8 m a široký 1,3 m. Lze si objednat verzi s ochranným obloukem ROPS – celková výška činí 2,3 m, případně s kabinou, kdy výška nepřesahuje dva metry. Přes malé rozměry jde o vyspělý stroj připravený pro všestranné využití. Se světlou výškou 268 mm a trvalým pohonem všech kol se nemusíte bát výmolů, těžkého terénu ani hodně rozježděných cest.

Unikátní pojezd
V čem je ale nový John Deere 2520 opravdu výjimečný, poznáte až po usednutí do měkkého, příjemně odpruženého sedadla. Pohodlně se uvelebíte, protože i v kabině máte dostatek prostoru pro nohy, kolem sebe i nad hlavou. Brzy zjistíte, že volant i všechny ovládací prvky jsou pěkně při ruce. Jeden unikátní najdete také na podlaze u své pravé nohy – dva pedály vedle sebe, po sešlápnutí se plynule rozjedete vpřed (levý) nebo vzad (pravý). Jde o jedinečné, patentově chráněné řešení, díky němuž se práce s tímto traktorem stává doslova intuitivní. Ovládání pojezdu těmito pedály si okamžitě osvojíte a třeba při práci s čelním nakladačem si uvědomíte, jak pohodlné a jednoduché vlastně je. Mimochodem speciálně pro tento traktor dodává firma John Deere čelní nakladač s označením 200CX, výškovým dosahem dva metry, nosností 363 kg a trhací silou 9510 N. Jeho osazení na traktor je dílem necelé minuty a není k němu potřeba žádného nářadí.
Kabina je vybavena účinnou ventilací, výklopnými okny a snadno vyjímatelnými dveřmi. Jednodílná výklopná kapota motoru zjednodušuje přístup k motoru a všem místům pravidelné údržby. Kola mohou být obuta do pneumatik různých rozměrů a vzorů běhounu (šípovitý, univerzální či jemný turfový dezén), odpovídajících převažujícímu charakteru nasazení traktoru.

Zázemí
U značky John Deere je dobré si připomenout, že se strojem získáváte i skvělé zázemí, připravené a proškolené pro odbornou péči a servis o váš stroj. Jen po České republice je rozmístěno dvacet obchodních a servisních zastoupení, využívajících nejmodernějších diagnostických metod v rukou továrnou proškolených mechaniků, zajišťujících také mobilní servis.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *