Během krátké doby se stalo nemožné. Nový výrobní materiál, objevený na Sokolovsku, by se mohl stát pro zahradníky velkým lákadlem. Spojuje totiž vlastnosti tradičních surovin pro přípravu zahradnických zemin a substrátů – zeolitu a bentonitu a částečně také sopečného popela, karbonátů a řasových přípravků.
Tato unikátní kombinace složení a vlastností vznikla na dně třetihorního jezera ve vulkanicky aktivní oblasti. Složení jezerního bahna bylo ovlivněno termálními vývěry, teplým podnebím, vodním květem a vulkanickým popelem z erupcí v Doupovských horách. Po 17-ti miliónech let se z jezerního kalu stal šupinkatý jílovec šedé barvy s hnědožlutým nádechem. Obsahuje příměs karbonátů (dolomitu, kaloitu a sideritu), proto má mírně alkalické reakce kolem pH 8. Surovina se zušlechťuje drcením na 0 - 10 mm a prodává dál samostatně v tunových vacích, nebo se zapracovává do hotových substrátů.
Nadějná surovina byla podrobena testům ve čtyřech výzkumných ústavech a všechny výsledky jsou velmi dobré.
Všichni jsme se těšili, jakou radost uděláme největším výrobcům substrátů, kolik finančních prostředků se ušetří na vápenci a hnojivech, leč nestalo se tak. Zřejmě vše chce svůj čas.
V některých případech se bez použití jílů vůbec neobejdeme. Například v mobilní zeleni. Je téměř nemožné pěstovat rostliny v nádobách v substrátech bez použití jílů. Voda z nádoby rychle odtéká, v zimě vymrzá a rostliny trpí suchem.
Dalším příkladem je použití jílů do substrátů na ozelenění střech, a to jak ve formě liaporu v různých frakcích, tak zeolitů a bentonitů.
Ještě je třeba se zmínit o další důležité vlastnosti ušlechtilých jílů: jsou přírodními sorbenty a tudíž pohlcují škodlivé látky.
Současně využití jílů testuje ing. Martin Dubský z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích. Testy určitě přinesou velmi zajímavé poznatky pro celou zahradnickou veřejnost.
Jsme s kolegou geologem potěšeni, že u prosazování nových netradičních surovin nejsme úplně osamoceni a nepovolíme, dokud nesvitne i jiným.