22.08.2005 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový stínicí přípravek ReduHeat®

Na výstavě Horti Fair Amsterdam 2004 získala nizozemská firma MARDENKRO za přípravek ReduHeat první místo v soutěži „Horti Fair Innovation Award“ za významný přínos pro skleníkové zahradnictví – viz Zahradnictví 1/2005. Do soutěže jsou přihlašovány výrobky s velkou inovativní silou, a pokud v soutěži zvítězí, je to doklad o mimořádných užitných vlastnostech.

Na českém trhu je pro stínění skleníků znám výrobek ReduSol Xtra. Jeho účinky jsou spolehlivé a uživatelé jsou s ním spokojeni. Přesto byl stejným výrobcem vyvinut nový přípravek s pozoruhodnými vlastnostmi.
ReduHeat® se používá stejně jako ReduSol, tzn. nástřikem na sklo, folie, polykarbonátové a PMMA-desky pěstebních zakrytých ploch, ale i na světlících průmyslových objektů apod. Novou vlastností je schopnost spektrálně selektivního stínicího účinku. Přípravek propustí větší množství záření FAR (fotosynteticky aktivní záření) a méně záření infračerveného (tepelného). Výsledkem je, že rostliny mohou dostat větší množství fotosynteticky využitelného světla, ale skleník se přitom nebude tolik přehřívat. Zvláště pro starší nízké skleníky je to velká přednost. Rozdíl ve spektrální prostupnosti ReduHeat a ReduSol při poměru smísení 1:3 (přípravek v kg : voda v l) je v následujícím grafu:

Další příznivou vlastností je zvýšený prostup dlouhovlnného červeného záření (kolem 730nm), které ovlivňuje stavbu rostlin – zkracuje internodia a celkově zpevňuje rostliny, má vliv i na výkonnost asimilace.
Prakticky se stínicí nástřik ReduHeat ve srovnání s ReduSol projeví:
a) snížením maximálních teplot ve sklenících při stejném zastínění
b) větším osvětlením rostlin slabším zastíněním při zachování teploty ve skleníku
Pro naše podniky bude důležitější využít přednost a), když staré nízké skleníky mají tendenci k přehřívání a mají špatnou větratelnost.
Výrobce doporučuje využít popsaných výhod především:
- ke stínění všech ploch, kde se uvažuje se stínícím účinkem menším než 60%
- ke stínění porostů s vysokým požadavkem na světlo (Rosa, Fresia, Alstroemeria…)
- u rostlin, které se běžně nestíní, ale kde lze lehkým zastíněním dosáhnout příznivého klimatu s difusním světlem (např. rajčata)
Kombinace nástřiku obou přípravků přes sebe (např. z důvodu dodatečného většího zastínění) je možná z hlediska intenzity stínění a odstranitelnosti po sezoně. Přednost selektivní propustnosti světla se však ztratí.
Nástřik na plášti pěstební plochy je stabilní, nepodléhá oplachu dešťovou vodou, je otěruvzdorný a odolný vůči slunečnímu záření. Vydrží tedy plnit svou funkci po celou sezonu jen s malým poklesem stínicí účinnosti. Na konci sezony je potřeba nástřik odstranit přípravkem ReduClean. Přípravek se ředí stejně jako na ReduSol 1:7, povrch se provlhčí, tím se uvolní vazby stínícího nástřiku a nejbližší přísun vody (déšť či oplach hadicí) spláchnou přípravky se střechy pryč. Sklo, folie či desky jsou poté zcela čisté, dokonce čistší než před zastíněním.
Oplachová voda unášející zbytky stínícího a oplachového přípravku má vyšší pH. V podnicích, které shromažďují dešťovou vodu jako závlahovou, je potřeba tuto vodu vypustit mimo sběrnou nádrž. Uvedené přípravky v uvedené aplikaci nezatěžují životní prostředí. Podle nizozemských norem je povoleno oplachovou vodu vypouštět do povrchových vod.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down