17.10.2021 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový software pomůže obcím lépe plánovat výsadby a zelené plochy

Úředníkům by měl práci usnadnit softwarový nástroj Tree Check PRO umožňující plánování veřejných ploch s ohledem na to, kde a jaké stromy nejvíce pomohou.

Stromy a zeleň poskytují lidem ve městech bezesporu mnoho výhod, ať už se jedná o zachytávání prachu, tlumení hluku či poskytování potravy opylovačům. V době letních veder však mají také nepostradatelnou chladicí funkci. Díky stínění a výparu vody prostřednictvím listů stromy zmírňují přehřívání, zvláště pak v zastavěných územích. Domyslet, jak velký vliv bude mít na pocitovou teplotu v konkrétní lokalitě úbytek nebo doplnění zeleně, nemusí být jednoduché.

Předností softwaru je, že dokáže namodelovat ochlazovací funkci stromů v čase. Počítá s jejich postupným růstem a posilováním přínosů. Díky tomu může vyhodnotit předpokládaný dopad připravovaných investic na mikroklima ve městě. Tree Check PRO funguje v běžně dostupném webovém prohlížeči. Jedná se o on-line program, kde si uživatelé mohou vyhledat konkrétní stromy, keře či zelené plochy a zjistit, jak přispívaly k ochlazení daného místa za uplynulý rok, a to ve dnech, kdy teplota přesáhla 25 stupňů Celsia. Zároveň mohou software využít při navrhování nových zelených ploch, revitalizací či výsadeb a zkoušet různé scénáře projektů pro dané místo. Model jim nabízí výpočet chladicího výkonu a jeho hodnoty v penězích v horizontu 3, 5 i 20 let.

Software vznikl ve spolupráci Nadace Partnerství, společnosti SafeTrees, CzechGlobe a dalších partnerů v projektu LIFE Tree Check. Je založený na mapových podkladech, datech z pasportů zeleně a informacích o stavu konkrétních stromů z portálu Stromy pod kontrolou.*

Zdroj: Nadace partnerství

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down