Nový domov pro zeleninovou sadbu

Při návštěvě firmy Montano Valtr při Dnu otevřených dveří nás upoutal nový fóliovník uvnitř areálu, který stavěla polská firma Agro-sur. Moderní pěstební prostředí s možností zavěšení techniky na konstrukci, závlahou, automatickou řídicí jednotkou.

Prostor s dělicími stěnami, které dovolují předělit velkou plochu a vytvořit tak samostatné jednotlivé sekce, s různými teplotami. Proto jsme požádali o bližší představení této stavby.
Firma Montano Valtr, s. r. o. se věnuje pěstování zeleninové sadby a hrnkových květin. Po technické modernizaci areálu (plynofikace, nákup linky na výrobu lisovaných balíčků sadby zeleniny, vybudování nakličovny), přistoupila firma k rozšíření produkční plochy.
Byl vybudován fóliovník španělské konstrukce od firmy Inverca, jehož montáž zajišťovala polská firma Agro-sur, vzhledem k nejvýhodnější cenové nabídce. Celková plocha stavby je 3200 m2. Konečná cena, včetně subdodávek a přípravných prací, byla 2 900 000 Kč, tj. 906 Kč za m2. Celková cena, kromě konstrukce a fólie, zahrnuje i meteorologickou stanici, počítačové řízení klimatu, plynofikaci, vrchní závlahu od firmy Netafim a veškerou elektroinstalaci.
Plášť fóliovníku tvoří dvojitá fólie, mezi něž je vháněn vzduch. Na fólii je poskytována pětiletá záruka. Fóliovník je uvnitř rozdělen podélnými přepážkami na tři sekce. Tyto přepážky lze zvedat nebo spouštět a tím regulovat počet sekcí od jedné do tří. Ve všech sekcích je možné řídit klima samostatně. Pozinkovaná konstrukce stavby je ukotvena v betonových patkách.
Stavba byla započata v říjnu roku 2002 a dokončena v lednu 2003. Plánovaný termín dokončení (10. 12. 2002) se kvůli nepřízni počasí nepodařilo dodržet. Přístup polské dodavatelské firmy Agro-sur byl v průběhu celé stavby velmi profesionální. Firma již v minulosti stavěla podobnou stavbu v podobném rozsahu u firmy Pasič a už tam projevila pružnost a dobrou orientaci v českých podmínkách.
Stavba je velmi vhodná pro pěstování zeleninové sadby. Svými parametry (výška 6,4 metru, šířka lodě 9 metrů) zmírňuje přehřívání vzduchu, zejména v letních měsících. I pro pěstování květin jsou podmínky uvnitř fóliovníku velmi dobré. Nevýhodou, při porovnání se skleněným krytem, je pouze nižší prostupnost světla (zejména v měsících prosinec a leden).
Na základě ročního používání se stavba jeví jako vhodná pro naše podmínky. Na přelomu roku plánujeme zahájit výstavbu dalšího fóliovníku o rozloze 5000 metrů čtverečních.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *