24.11.2021 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novozélandská zahrada Maple Garden

Na Nový Zéland se jezdí za krásou divoké původní přírody, nikoli za krásou umělých zahrad vytvořených člověkem. Přesto zde existuje krajinářský park – soukromá zahrada, která vás uchvátí svojí krásou, stejně jako přírodní národní park Fiorland považovaný za jeden z deseti nejkrásnějších parků světa.

Zahrada se skrývá pod jednoduchou adresou 1221 Wyndham a leží na jižním ostrově, tedy tom chladnějším, který svým klimatem odpovídá přibližně Skotsku. Klimatické podmínky tu na první pohled vypadají mírně a příjemně, žádné silné zimy, žádné horko, žádné sucho, hodně tu prší a taky tu hodně fouká. Počasí je natolik „upršené a ufoukané“, že zas až tak moc mírné a příjemné není, však je taky jižní ostrov odjakživa méně osídlený. A právě na tomto ostrově se usídlili manželé, vášniví zahradníci, kteří dlouho hledali vhodné místo, kde by se mohli usadit a kde by se dobře žilo jim i rostlinám.

Komponování s citem

Mladí manželé Davidson koupili dobytčí farmu, která představovala jen malý venkovský dům s několika stromy. A protože oba rádi zahradničili, vysadili zde pár stromů. Když vysadili třicet javorů, začali své zahradě říkat Maple Garden (Javorová zahrada). A tak od začátku 70. let minulého století začali dobytčí farmu přetvářet na přírodní park. Vysazovali další stromy, keře a trvalky a neustále zahradu rozšiřovali, až se dostali na současných 75 akrů, a přitom vše vytvářeli s úžasným citem na kombinaci rostlin a citlivým začleněním do reliéfu krajiny, včetně zakomponování soustavy vodních ploch. Přírodní říčka, protékající zahradou, tvoří spolu s uměle vybudovanými většími či menšími jezery či tůňkami vodní dílo – kostru, kterou je protkána celá zahrada. Břehy jsou z převážné části osázeny rostlinami a doplněny mostky. Při procházce zahradou se dostáváte postupně do různých uzavřených zákoutí uprostřed zeleně a současně se Vám otevírají i různé průhledy přes vodní plochu do dalších částí zahrady.

A pozor, to vše vytvořili pouze dva lidé. Dnes mají pomocníka i ve svém již dospělém synovi, který je do práce zapojený natolik, že vytváří svoji část zahrady. Pozorný návštěvník si může všimnout, že kolem domu je zahrada v trošku jiném stylu než na druhém konci za vodou. U domu jsou druhově bohaté záhony květin a keřů. Trávník tvoří jen úzké pruhy mezi záhony. Naopak v zadní části se více pracuje s volnou trávníkovou plochou a větší vodní plochou jezer, které byly uměle vytvořeny, ale vypadají přirozeně. Rostliny jsou komponovány do záhonů, které tvoří kombinace spíše méně druhů, ale na větší ploše. Obě části mají společné, že zde nenajdete cesty – ty tvoří perfektně udržovaný trávník.*

Text a foto Ing. Romana Michalková, Ph.D.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 11/2021 s tématem měsíce realizace a údržba zeleně.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down