Autor
Kategorie:
Nezařazené

Novitas Olomucensis

Každá výstava má svoje ceny – cenu za nejlepší expozici, výpěstek…Ale v Olomouci při výstavě Flora Olomouc je pouze jedna tou nejvyšší, nejcennější, nejváženější, jejíž cenu uznávají i zahraniční držitelé - a to je Novitas Olomucensis.

Tato cena se uděluje novince v oblasti okrasných rostlin, která přináší výrazné nové vlastnosti a tvary, nové možnosti pěstování a užití.
Do letošní soutěže Novitas Olomucensis Flora Olomouc 2002, jarní etapa, byly přihlášeny čtyři exponáty. Cena byla udělena novince Dianthus caryophyllus (velkokvětý karafiát), skupina Primero (’Primero Alpha kgr’R, ’Primero Dark kgr’R a ’Primero Mango kgr’R). Tuto nezvyklou kolekci přihlásil do soutěže Ing. Jan Kaňák z Dolan u Olomouc, ale pochází ze šlechtitelské dílny P. Kooij Zonen B.V., Aalsmeer, Holandsko.
Firma Kooij Zonen byla založena v roce 1929 a nachází se v centru světové produkce květin v Aalsmeeru.a specializuje se na šlechtění, selekci a produkci karafiátů a nabízí je v širokém spektru barev, tvarů, ve standardním typu, ale také jako drobnokvěté (k řezu) nebo jako exkluzivní hrnkové – skupina SunflorR (zimozdorné), které jsou vhodné na balkony, do zahrad nebo pokojů.
’Primero Alpha kgr’R patří mezi standardní karafiáty jehož barva květu přechází od oranžovorůžové do zelené barvy. Vyznačuje se vysokou kvalito stvolu, dlouhou životností a vysokou produktivitou.
’Primero Dark kgr’R má nezvyklou tmavě červenou barvu, která přechází do zelené. Tvar květu je kulovitý. Silný růst a pevný stvol jsou podstatou jeho produktivity. Jeho velkou předností je to, že pro kultivaci potřebuje málo energie. Vykazuje dlouhou životnost. Je tolerantní na Fusarium.
’Primero Mango kgr’R je velmi neobvyklý karafiát se zelenou barvou a s oválnými petaly. Patří, stejně jako ostatní členové skupiny, do exkluzivit. Vyznačuje se silným, pevným stvolem a velmi dlouhou životností. Je silný, výkonný a tolerantní na Fusarium.
Skupina Primero byla poprvé představena loni na výstavě Horti Fair 2001 v Amsterodamu, kde vzbudila značnou pozornost. Neobvyklá barevná kombinace vyvolávala rozporuplné pocity. U některých až morbidní, u jiných překvapení a žádost po dosažení mladých rostlin.
Pohled na ně se mění podle toho, posuzuje-li je prodejce řezaných květin nebo aranžér, pro kterého jsou neocenitelné. Patří do skupiny rostlin, které se vyznačují Antic nebo hortenziovými barvami, jejichž přednost vynikne po uschnutí.
Zajímavá je filozofie firmy. Aby se zachovala exkluzivita, dostane se na trh pouze omezené množství rostlin a květů a tím pádem se ceny zvedly. Zvýšení cen zaznamenala již sadba, kde navýšení představuje 20 % a přesto se velmi dobře prodává. Pěstitelské vlastnosti jsou velmi dobré, velmi rychle roste a dosahuje dvou RR proti Fusarium při pěstování na nepůdních substrátech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *