04.02.2011 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky z veletrhu EIMA 2010

Ve dnech 10.–14. listopadu 2010 se v italské Bologni konal již 23. mezinárodní odborný veletrh věnovaný speciální zemědělské, zahradnické a komunální technice EIMA International 2010. Po řadě úspěchů, které zaznamenala výstava v roce 2008 byl i letošní ročník této prestižní akce doslova nabitý řadou zajímavých novinek. V expozicích výstaviště byly předváděny výrobky z více než 40 zemí z celého světa.

Celý sortiment strojů vystavovaný ve více než 20ti halách a předváděný na volné ploše výstaviště byl s důrazem na účel využití zastoupen energetickými prostředky. Ostatní stroje a zařízení využívaná při pěstování zahradnických plodin nebo v komunální oblasti, jako jsou např. pluhy, kypřiče, secí stroje, sázecí stroje, rozmetadla hnojiv, mulčovače, stroje pro chemickou ochranu rostlin, stroje pro sklizeň zeleniny, ovoce, révy vinné, ale také závlahové systémy, byly situovány v ostatních pavilonech výstaviště.
Mezi vystavovanými exponáty byly v letošním roce obecnými znaky zejména zvýšení bezpečnosti a komfortu obsluhujícího personálu, rozšíření environmentálních opatření posilujících trend v oblasti snížení možného znečištění životního prostředí a podpora moderních technologií pro oblast precizního zemědělství.

Energetické prostředky
Vylepšenou verzi pásového malotraktoru s typovým označením MACH 4 doplněného o kabinu (Obr. 1) představila italská firma Antonio Carraro, která v letošním roce slaví 100 let od založení. Traktor MACH 4 je konstrukčně nový univerzální malotraktor lámavého typu určený do vinic, sadů a školkařských provozů. Stroj je vybaven pásovými podvozky typu delta a je určený i do nejnáročnějších podmínek.
Vedle nových konstrukcí motorů a převodovek zaměřili výrobci svoji pozornost na bezpečnostní prvky. Jako příklad lze uvést dynamický bezpečnostní systém, který představila firma Landini společně s koncernem C.O.B.o., který má zabránit možnému převrácení traktoru. Zařízení kontroluje stabilitu traktoru při jízdě tak, že monitoruje řadu parametrů např. nedostatečné zatížení přední nápravy, příčné naklonění, poruchy řízení apod. V případě nebezpečí varuje traktoristu prostřednictvím zvukového signálu.
Zajímavý typ dvounápravového tříkolového traktoru představila firma Facma. Výrobek s typovým označením Trifrut (Obr. 2) je přednostně určený pro práci v sadech. Celá konstrukce stroje je uzpůsobena bezproblémovému průjezdu pod korunami stromů. Traktor má futuristicky řešenou karoserii a je vybaven motorem o výkonu 64 kW. Pohon kol je řešen hydraulicky. Nízko umístěné těžiště společně s ochranným bezpečnostním rámem napomáhá dobré stabilitě stroje i při práci na svažitých pozemcích.

Text doc. Ing. Patrik Burg, Ph.D., doc. Ing. Pavel Zemánek, Ph.D. Mendelova univerzita v Brně, ZF v Lednici
Foto prospekty výrobců, archiv autorů 

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 1/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down