20.12.2012 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky z kolekce genových zdrojů révy vinné na Zahradnické fakultě v Lednici

V kolekci genových zdrojů révy vinné na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Lednici k houbovým chorobám. Jednotlivé odrůdy jsou pravidelně hodnocené v rámci „Národního programu konzervace a využití genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity“. Součástí této kolekce je přibližně 80 stolních odrůd, které jsou určeny pro přímou konzumaci čerstvých hroznů.

Po víceletém hodnocení se v kolekci projevily jako perspektivní tři velkoplodé stolní odrůdy, které pochází ze šlechtitelského pracoviště AZOS Anapa. Všechny tyto odrůdy jsou perspektivní pro drobné pěstitele, ale také pro velkovýrobní pěstování.

Fantazia
Fantazia je velkoplodá stolní odrůda s velmi velkým a vzhledově atraktivním hroznem, pochází z křížení Kriuljanskij x Jangi Er. Tvar bobulí je podlouhle vejčitý, bobule jsou značně velké, s průměrnou hmotností až 8 g. Bobule se během zrání velmi pozvolna vybarvuje do narůžovělého zbarvení a potom teprve dosáhne vynikající chuťové kvality.
V podmínkách Lednice na Moravě dosahuje tato odrůda optimální sklizňové zralosti ve druhé polovině září. Pro dosažení vysoké kvality hroznů je potřebná regulace násady během vegetace. Při regulaci násady se ponechá na letorostu jeden, nejlépe vyvinutý hrozen. Jelikož je uspořádání bobulí v hroznu poměrně husté doporučuje se regulaci provádět asi 25–30 dnů po odkvětu. Odolnost k zimním mrazům je dobrá, stejně tak odolnost k plísni révy a šedé hnilobě je dobrá, odolnost k padlí révy však je pouze střední. Tuto velkoplodou stolní odrůdu by bylo vhodné pěstovat s doplňkovou závlahou. Při plné zralosti hroznů je chuť harmonická s vyváženým poměrem cukrů a kyselin.

Tip Chadžibeja
Tip Chadžibeja je odrůda, která je známá také pod svým synonymem Arkadia rozovaja a vznikla křížením odrůd Moldova x Cardinal.
V kolekci genových zdrojů na Zahradnické fakultě máme tuto odrůdu již asi deset let a pěstovali jsme ji jako pravokořennou. Teprve po přeštěpování na podnožovou odrůdu a výsadbě většího počtu keřů ukázala své velmi dobré vlastnosti.
Hrozen je velký, u základu třapiny rozvětvený. Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté až husté. Bobule je velká, vejčitá o průměrné hmotnosti 6 g. Barva bobule je růžově–červená, v plné zralosti může být až červeno–fialová. Odrůda dozrává v polovině září.
Odolnost k zimním mrazům je dobrá. Odolnost k plísni révy a šedé hnilobě je také dobrá. Odolnost k padlí révy je střední až dobrá.
Odrůda běžně nevyžaduje doplňkovou regulaci násady hroznů. Regulace násady je vhodná pouze tehdy, když jsou na letorostu více než dva hrozny. Dužnina je pevná, chrupkavá, chuť je příjemná, harmonická.

Naděžda AZOS
Naděžda AZOS je poslední zajímavá velkoplodá stolní odrůda. Pochází z křížení odrůd Moldova x Cardinal. Hrozen je velký až velmi velký, rozvětvený, dlouhý.

Text a foto doc. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně, ZF v Lednici

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 4/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down