22.08.2005 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky ve světě počítačů pro zahradníky

Každý rok se pravidelně scházejí zahradnické firmy. Nejčastější příležitostí jsou setkání Svazu zakládání a údržby zeleně, Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svazu školkařů, nebo některého jiného společenství firem a osob, které pracují v zahradnickém světě.

Každý rok také pravidelně na těchto setkáních probíhají malé informativní přednášky o novinkách ve světě zahradnického software. Tento článek je pokusem shrnout tyto přednášky a dát čtenáři stručnou představu o tom, co je v tomto okamžiku možné od počítačů očekávat.

Od podzimu roku 2003 začalo v naší republice fungovat uskupení firem pod názvem Český zahradnický software. Je to uskupení softwarových firem, které dodávají software pro zahradnický obor. Konkrétním příkladem spolupráce těchto firem je například vytváření standardů rostlin, standardů pro objednávky, nabídky, faktury atd. Zkušenosti těchto firem jsou obsahem následujícího článku.

Zákony, SRS a ÚKZÚZ
Vstupem České republiky do EU začaly platit některé nové zákony. Pomineme li velmi diskutované zákony o DPH, ty nejdůležitější pro zahradnický obor se týkají ochrany rostlin před snadno se šířícími škůdci (rostlinolékařské pasy vydávané Státní rostlinolékařskou zprávou ... SRS) a ochrany spotřebitele (například návěsky pro snadnou dohledatelnost rostlin, které vyžaduje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zeměděský ... ÚKZÚZ). Aby dodavatelé rostlin vyhověli těmto zákonům, bylo třeba zavést podrobnou evidenci rostlin. Pro usnadnění této evidence je velmi užitečné použít výpočetní techniku.

Pokud firma, která dodává rostliny, zavede pečlivější evidenci, vyžaduje to větší nároky na vyškolení a důslednost její zaměstnanců. Na druhou stranu zase ale například při zavedení objednávek a rezervací dokáže mnohem přesněji splnit požadavky svých zákazníků.

Internet
V minulém roce se mezi zahradnickými firmami i svazy projevil velký zájem o internet. Mnoho firem i svazů investovalo prostředky na reklamu například do zakoupení klíčových slov a placených prezentací na www.seznam.cz.
Na stránkách www.szuz.cz byla rozšířena nabídka rostlin o několik okrasných školek. V minulých letech to byly školky spíše z Moravy, na přelomu roku 2004 a 2005 to byly školky převážně z Čech. Tato nabídka rostlin již začíná podávat užitečnou informaci pro firmy, které potřebují sehnat rostlinný materiál.
Na stránkách www.svaz-skolkaru.cz byla vytvořena fotoencyklopedie rostlin, která již obsahuje okolo 1000 rostlin. Ta byla propojena s nabídkou rostlin na www.szuz.cz, takže návštěvník se plynule přepíná mezi stránkami obou svazů a získává jak encyklopecko-vizuální informaci, tak údaje o tom, kde, v jaké velikosti a v jakém množství se rostlina nachází.
Dále byl tento systém obohacen o namenliste, což je evropský standard názvosloví rostlin. Na www.svaz-skolkaru.cz se tak může návštěvník podívat, zda názvosloví rostlin, které používá, odpovídá standardu.

Předávání dokladů mailem
Elektronická komunikace začíná fungovat nejen na úrovni internetových stránek, ale také v mezifiremní komunikaci (B2B). V tomto okamžiku již je možné nejen mailem posílat soubory ve formátu Excel, ale také XML, což je formát, který je dobře technicky zpracovatelný počítačem.
V praxi si pak například realizační firma požádá zahradnickou školku o zaslání nabídky (v odpovídající cenové hladině) a ta ji odešle mailem. Realizační firma si nabídku načte do agendy Zboží od dodavatelů. Tato agenda pak velmi usnadní vyhledávání, kde se která rostlina nachází. Rostlinu je pak velmi snadné zařadit například do rozpočtu.
Jiným příkladem je zaslání faktury mailem odběrateli. Ten si automaticky na základě faktury vytvoří příjmový dodací list, což velmi usnadní a urychlí naskladnění rostlin.

Barevné etikety
Hitem jara 2005 byl tisk etiket na barevných laserových tiskárnách. Mnohé zahradnické firmy se začínají vybavovat těmito tiskárnami, aby byly schopny tisknout etikety s barevnými obrázky. Velký význam mají hlavně pro maloprodej, kde etikety podporují prodej zboží. Jejich současnou nevýhodou cena – kolem 2 Kč za kus. Vyplatí se tedy u rostlin v ceně přibližně nad 100 Kč.

Speciality
Užitečnými vlastnostmi software pro zahradnické firmy se ukázalo kopírování záznamů. Velmi často je naskladňována například ta samá rostlina v mnoha různých velikostech, nebo vystavována podobná faktura pravidelnému odběrateli.
Další užitečnou vlastností, která byla vymyšlena některými uživateli, je možnost růstu rostlin v okamžiku prodeje. Rostliny většinou na skladě narostou, aniž by se tato skutečnost odrazila v počítačové evidenci a je možné ji zjistit až v okamžiku fakturace.
Další velmi užitečné nástroje, které pomáhají v běžné praxi, jsou nástroje pro rychlou inventuru.

Budoucnost
Rozpočtování a sledování nákladů, ISO procesy – v minulém roce byly vytvořeny prostředky pro rozpočtování a tvorbu procesů v rámci norem ISO. Tyto technologie ještě nejsou v plném provozu a bude se v tomto roce intenzivně rozvíjet.
Mobilní terminály – velkou snahou všech firem je zahájit jak prodej rostlin, tak sledování nákladů na realizačních zakázkách pomocí mobilních terminálů.

Slovo závěrem
Příroda má své rytmy, ty se nedají uspěchat. Také svět počítačů pro zahradníky se vyvíjí pozvolněji, než v jiných odvětvích. Přesto ale můžeme říci, že se již počítače v tomto oboru pevně zakořenily a každý rok poskočí o malý, ale jistý krok kupředu. Přes všechny virové a spamové nákazy počítačů mohou zůstat zahradnické firmy i do budoucna optimisty.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down