29.05.2012 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky v trvalkových sortimentech

Sortiment záhonových trvalek je každoročně obohacován o desítky či spíše stovky nových odrůd. Některé se v nabídce uchytí a stávají se součástí katalogů trvalkových školek po mnoho let či dokonce desetiletí, jiné zaznamenají pouze krátkodobý boom a ztratí se stejně rychle, jako se objevily nebo se stanou součástí sbírek botanických zahrad či součástí kolekcí soukromých sběratelů a nadšenců.

Převažující trendy současné nabídky jsou vedeny především ve dvou směrech. První je masová produkce semenem množených odrůd trvalek, kde je kladen důraz zejména na rychlost růstu, uniformitu a schopnost nakvetení již za několik týdnů či mála měsíců po výsevu. Hodnocením a doporučování osivem množeného sortimentu se zabývá např. společnost Fleuroselect (www.fleuroselect.com). Ta pravidelně zlatými medailemi oceňuje nejlepší odrůdy trvalek a rovněž také letniček. U některých, jinak vysoce hodnocených odrůd, ovšem trochu „pokulhává“ podstatná vlastnost trvalek, a tou je vytrvalost na stanovišti. Příkladem mohou být např. Coreopsis grandiflora ´Heliot´ nebo ´Presto´, u kterých je propad po první zimě po výsadbě značně vysoký. Z novinek pro rok 2012 jsou zlatou medailí oceněny např. Agastache hybr. ´Astello Indigo´ a zejména pak Echinacea hybr. ´Cheyenne Spirit´. Tato novinka přináší osivem množenou odrůdu složenou s několika barevných linií s odstíny jasně oranžové a žluté barvy. Tedy těch, které doposud nabízely pouze in vitro množené a ve valné většině patentově chráněné novinky tohoto rodu. Samozřejmě zatím chybí informace o vytrvalosti na stanovišti.

Množení in vitro
Druhým směrem, kudy se v současné době ubírá nabídka novinek v sortimentu, je vegetativní produkce, kdy jsou rostliny množeny in vitro a nabízeny jako mladá sadba k dopěstování. Technologie in vitro dokáže během relativně krátké doby nabídnout v masovém množství šlechtitelské novinky, které by si jinak, tedy cestou klasického vegetativního množení, hledaly cestu k zákazníkovi spíše v řádu let. I díky vyšším nákladům na produkci mladých rostlin, je to především cesta, kterou se nabízí zejména patentově chráněné odrůdy. Z trvalkových sortimentů zde dominují především dlužichy (Heuchera), bohyšky (Hosta), třapatkovky (Echinacea), nové hybridy krásnooček (Coreopsis), odrůdy rodů Tiarella a xHeucherella. I tento směr množení a nabídky bohužel do jisté míry ignoruje vytrvalostní vlastnosti nových kultivarů a výrazně upřednostňuje momentální komerční zájem. Což je ale na druhou stranu pochopitelné. K velmi problematickým z hlediska zimovzdornosti patří především nový barevný sortiment kultivarů rodu Coreopsis jako je např. ´Limerock Ruby´, ´Limerock Dream´, ´Sweet Dreams´, ´Autumn Blush´ aj.

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2011.

Text a foto Ing. Petr Hanzelka, Ph.D, Botanická zahrada hl. města Prahy

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down