08.02.2013 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky v sortimentu osiv

Společnost Semo a. s. si za bezmála dvacet let své existence vybudovala na českém trhu pevnou pozici v oblasti šlechtění, produkce a prodeje osiv zeleniny, květin a léčivých a aromatických rostlin. Portfolio společnosti zahrnuje širokou nabídku osiv pro profesionální pěstitele i zahrádkáře. Vedle osvědčených a žádaných odrůd připravují pro své zákazníky každoročně v sortimentu novinky. Ty aktuální byly v polovině prosince loňského roku představeny na tradičním odborném semináři.

Ústředním tématem semináře konaného pro tentokrát v jihomoravské obci Rakvice bylo představení perspektivních odrůd zeleniny a novinek, které jsou pro odbornou veřejnost, stávající a potenciální obchodní partnery v nabídce pro sezónu 2013.

Osivo ze správných rukou
Společnost Semo si zakládá na vysoké kvalitě své produkce, všechna osiva tak musí splňovat interní normy, které jsou mnohdy přísnější než normy stanovené vyhláškou. Osivo je nabízeno ve dvou základních kategoriích – v úpravě standart a profi.
• Osivo standard splňuje veškeré normy EU a je adresováno především všem
zahrádkářům. Toto kvalitní fungicidy ošetřené osivo je prodáváno jako volně vážené (kg).
• Osivo profi určené profesionálním pěstitelům se vyznačuje špičkovou kvalitou a
nadstandardním ošetřením do kterého patří kalibrace, ošetření HTW (dezinfekce horkou vodou proti bakteriózám) a inkrustace fungicidy, popř. i insekticidy.
Na přání zákazníka je v nabídce rovněž osivo předklíčené či obalované tzv. pelety, jejichž kvalitu zaručuje specializovaná firma Incotec. V základní nabídce jsou pelety celeru (odrůda ´Kompakt´, ´Maxim´ a ´Neon´), salátu (osvědčený typ ´Split Pill´ ve variantě s použitím fungicidu), čekanky a kedlubnu.

Vždy něco navíc
Společnost Semo jde s dobou, v jejich sortimentu proto nechybí chemicky neošetřená osiva. Pro ekologické zemědělství jsou v nabídce Bio osiva vyrobená podle standardů biologické produkce, která nejsou v průběhu pěstování, sklizně ani následného zpracování chemicky ošetřena. Další možností jsou tzv. Eko osiva u kterých rovněž nebylo provedeno chemické ošetření.
Firma Semo na českém trhu exklusivně zastupuje japonskou osivářskou firmu Takki a nizozemskou Pop Vriend. Díky této spolupráci je kolekce vlastního šlechtění příhodně doplněna o sortiment těchto firem, který nejlépe vyhovuje pěstebním podmínkám v České republice a požadavkům našeho trhu.
Nizozemská firma Pop Vriend se specializuje především na široký sortiment sladkých i supersladkých kukuřic (např. ´Royalty F1´, ´Monarchy F1´ či ´Golda F1´), dále pak na plně rezistentní odrůdy špenátu vůči plísni špenátové (např. ´Monza F1´, ´Hudson F1´) či přes 30 odrůd fazolu (´Nevada´, ´Laguna´) zatímco nabídka společnosti Takii zahrnuje převážně sortiment košťálovin (např. zelí hlávkové, pekingské, brokolice, kedluben atd.), cibule (jarní a ozimá s novinkou ´Boreas F1´) a svazkové cibule.

Odborné informace přínosem
První část semináře patřila zástupcům pořadatelské firmy v čele s ředitelem společnosti Semo Ing. Janem Prášilem a obchodním manažerem pro profesionální trh Ing. Vladislavem Janečkem, kteří poukázali na přednosti osiva z jejich produkce a všem přítomným prezentovali kvalitní a stále atraktivní starší odrůdy spolu s novinkami o kterých vám na následujících řádcích přinášíme více informací.
Následně vystoupil rostlinolékařský odborník Ing. Jaroslav Rod, CSc. s příspěvkem týkající se opatření proti chorobám a škůdcům, které pěstitele trápily v roce 2012 a Ing. Martin Teplý z Biocont Laboratory, spol. s r. o. s přednáškou o alternativních metodách v ochraně zeleniny.

Prezentace novinek jednotlivých plodin
• Okurky salátové
V sortimentu salátových okurek „hadovek“ přibyla středně raná okurka japonského typu ´Avantgarde F1´s vynikající chutí a velmi dlouhými plody ( 32 – 35 cm). Tato nepartenokarpická odrůda je vhodná pro pěstování ve sklenících a fóliovnících.
• Rajčata
Série odrůd keříčkových hybridních rajčat pro velkovýrobu a průmyslové zpracování je další z letošních novinek. Patří sem výnosné hybridy ´Semaking F1´, ´Semapeel F1´ nebo ´Semalate F1´. Z nehybridních odrůd k výrobě kečupů , protlaků a ke kuchyňskému zpracování přibyla novinky tyčkového rajčete s protáhlými oválnými plody ´S. Marzano Gigante 3´.
• Cibule
Pro sezónu 2013 do sortimentu cibulové zeleniny přibylo dlouho očekávané osivo Rijnsburské cibule s názvem ´Wellina´. Odrůda s velmi vysokou odolností proti vybíhání do květu a dobrou skladovatelností je vhodná pro přímé setí i pro výrobu sazečky.
K novinkám osiv firem Takii a Pop Vriend patří ozimá cibule ´Boreas F1´patřící mezi velmi rané hybridy s odolností k vykvétání, vhodná pro velmi rané svazkování.
• Mrkev
Do sortimentu mrkve se řadí široká škála osiv kvalitních odrůd s různými vlastnostmi i dobou sklizně. Nová poloraná odrůda´Anina´typu Nantes s dlouhým válcovitým a tupým zakončením kořene je velmi vhodná pro přímý konzum i dlouhodobé skladování.
Další novinkou je poloraná sladká výnosná mrkev typu Kuroda ´Fire Wedge F1´, které se daří i v těžších půdách. Je velmi vhodná pro výrobu džusů, jelikož kořeny obsahují velké množství šťávy, ale pouze krátkodobě skladovatelná. Zajímavostí je pak tmavě červená, zašpičatěná mrkev ´Nutri-red´, která vyniká pozitivními vlastnostmi jak pro pěstitele, tak pro zpracovatele. Obsah lykopenu je na stejné úrovni jako v rajčatech.
• Tuřín
Obohacen je také sortiment japonských tuřínů o hybrid ´Fuku Komachi F1´, který je díky své odolnosti proti vykvétání vhodný i pro jarní výsevy.
• Hrách zahradní
Mezi novinky patří pozdní velkozrnný hrách ´Twinset´ rezistentní k padlí hrachovému s vysokým výnosem. Pozdní odrůda s velkými středně-zrnnými lusky´Morris´ vyniká rovněž vysokým výnosem a rezistencí.
• Zelí
Na trh vstupuje v novém roce také více odrůd zelí. Kruhárenské zelí ´Portoza F1´ (dříve pod názvem ´Porto F1´) patří k dlouhodobě oblíbeným pozdním odrůdám(130 denní), které lze i s úspěchem velmi dlouho skladovat. Hlávky dosahují hmotnosti 3 až 5 kg, vydrží dlouho na poli a snášejí i přímrazky. Odrůda méně napadána třásněnkami. Poloranné (100 denní) zelí ´Struktura F1´ se vyznačuje rezistenci k fuzarióze. Velikost hlávky je u této odrůdy velmi závislá na zvoleném sponu. Mezi novinky červeného zelí patří ´Pretino F1´ s vysokou odolností k vykvétání, určené pro čerstvý trh a krátkodobé skladování.
• Melouny a tykve a patizóny
Vodní meloun s oranžovou dužninou ´Primaorange F1´ a ´Primagold F1´ se žlutou dužninou zaujme každého. Tyto hybridy s nízkým obsahem semen, jejichž plody kulovitého tvaru mají zelenou pokožku s tmavými pruhy dorůstají hmotnosti 2,5 až 4 kg a obsahují 11 až 12 %. Cukru. V pořadí již druhá hybridní tykev typu Halloween je v nabídce pro rok 2013 s příznačným názvem ´Yellowgirls F1´. Plody o hmotnosti 6 až 8 kg jsou ploše kulaté, s výrazně oranžovou pokožkou s atraktivním žebrováním. Sytě oranžová dužnina je vhodná pro kuchyňskou úpravu, vynikající je zejména na dýňové polévky. Hybrid ´Yellowboys F1´ se odlišuje větší hmotností plodů (8 až 10 kg).
Klasické oranžové Hokkaido se u nás těší velké oblibě, nechte se však inspirovat novinkou ´Delica F1´ se zelenou barvou slupky. Intenzivní oranžovou barvou dužniny a výbornou chutí bude každý pěstitel mile překvapen. Další specialitou je tmavozelená adaptabilní a nenáročná odrůda patizonu ´Greendisc F1´.

Text Jana Lapáčková

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down