Novinky v sortimentu Hydrangea

Na sklonku léta a podzimu se rozjíždí série školkařských veletrhů, jejichž doménou jsou zejména nové kultivary pro obohacení široké nabídky trhu. Na letošním mezinárodním školkařském veletrhu Plantarium / Groen – Direkt, který každoročně probíhá v nizozemském Boskoopu, se ucházelo o přízeň třicet osm novinek.

Královská zahradnická společnost KVBC, složená z řad odborníků, vybírala na základě růstových vlastností, nároků a atraktivitě pro spotřebitele ze 38 nových kultivarů. O přízeň návštěvníků bojovalo celkem 14 novinek a 16 inovací v oblasti marketingu hodnotili obchodníci ze společností Jardiland, Plantasien a Intratuin. Než se budeme věnovat konkrétním novinkám na poli královen nizozemských zahrad, nesmíme opomenout zlaté medaile veletrhu.

Nejlepší novinkou byla na základě rozhodnutí odborné poroty KVBC zvolena Diervilla splendens G2X88544VAR (Kodiak® Mixx) od společnosti Valkplant BV. Nová a velmi stabilní odrůda Diervilla s barevným olistěním. Kodiak® Mixxvytváří nádhernou barevnou směs zelených panašovaných listů s krémově bílým okrajem a efektními růžovými mladými výhonky po celou sezónu. Kvete od začátku léta do podzimu měkkými žlutými květy, které jsou velmi atraktivní pro včely a jiný hmyz. Diervilla Kodiak® Mixxje vhodná na olemování výsadeb, ale je také vynikající pro využití ve skupinách v zahradních výsadbách i veřejné zeleni. Rostlině se nejlépe daří na slunci, ale lze ji použít i na stinnějším a/nebo sušším stanovišti. Kultivar vyšlechtil R. Grazzini z Bellefonte (USA). V současné době je zažádáno o ochrannou známku a společnost Valkplant BV z nizozemského Hazerswoudu jej uvede na trh od března 2024.

Hydrangea serrata Gotemba Nishiki (Euphoria Pink)

První kultivar Hydrangea serrata, který má nejen úchvatné květy, ale také výrazné barevné listy. Brzy na jaře rostlina vyraší intenzivní růžové lístky, které postupně nabývají atraktivního stříbrného okraje. Na jaře a v létě jsou panašované listy jemně zelené s bílým okrajem. Se stoupající teplotou se panašované listy zbarvují do zelené a bílé, přičemž nové výhonky mají jemný růžový nádech. Od poloviny června do srpna vyrážejí hlávky květů ze světle růžových poupat v krásných dvoubarevných rubínově červených květech se světle růžovobílými středy. Tento keřovitý a kompaktní keř dorůstá do výšky jednoho metru, je mrazuvzdorný do –20 °C a výborně se hodí na okraje výsadeb a do nádob na slunném i stinném stanovišti. Rostlina byla vyšlechtěna Nagasaki T. z Japonska / Osco Garden a má požádáno o ochrannou známku.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2023

Podle materiálu Plantarium / Groen – Direkt zpracovala Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down