09.06.2014 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky v sortimentu Cyclamen

Společnost S. A. S. Diffusion Morel se specializuje na šlechtění a pěstování bramboříků více než devadesát let. Působí v jižní Francii, vyvinula moderní selekci F1 hybridů. Každá odrůda prochází výběrem v řádu osmi až deseti let, než je uvedena na trh.

Čtyři bratři Jean-Charles, Guy, Paul-Henri a Olivier Morelovi pochází z rodiny zahradníků, jejíž historie sahá do roku 1919. Jsou již třetí generací, která se věnuje pěstování bramboříků. Firma disponuje třemi hektary skleníkových ploch a moderním výzkumným zařízením. Spolupracuje se společností Scea de Montourey, která se zabývá produkcí semen těchto F1 hybridů.

Za dobu svého působení si společnost vytvořila také tvář firmy (corporate identity) a velmi pečlivě se věnuje marketingové strategii. Aby se produkty dostaly do povědomí konečných zákazníků, vytvořila si designové štítky na květiny, které mají být symbolem kvalitního produktu společnosti S. A. S. Diffusion Morel. CCS vozíky bývají označeny firemními bannery a jednotlivé kolekce a řady ze sortimentu jsou opatřeny štítky, které charakterizují danou řadu včetně nároků na pěstování a základní charakteristiky rostliny. Nově je k dispozici také aplikace pro chytré telefony a výrobky jsou označeny QR kódy. Všechny tyto marketingové prostředky dodává i svým zákazníkům, mezi které patří zejména zahradní centra, produkční zahradnictví a floristé. Společnost bratrů Modelových uvádí na trh každým rokem řadu novinek. Letošní kolekci nových odrůd vám ve stručnosti představíme na následujících stránkách. Jednotlivé řady jsou rozděleny podle velikosti rostlin a jejich květů.

Řada Smartiz® a Metiz®

Smartiz® –výhodou této řady minibramboříků je centrální seskupení květů. Rostliny nakvétají jednotně a květy dlouhodobě udržují svou jasnou a intenzivní barvu. Mají kompaktní trsovitý habitus a rovnoměrný růst. Odolávají extrémním teplotám, mají vysokou hustotu na m², snadno a rychle se pěstují. Ideálním obdobím pro prodej je rozpětí měsíců srpen–březen, u odrůdy ´Victoria´ srpen–listopad. Disponují zejména světlými sytými odstíny barev.

V letošním roce je v rámci této řady novinkou odrůda ´Mélange´ v jedenácti odstínech od čistě bílé, přes světle až tmavě lososovou, růžovou, tmavě růžovou, vínovou, středně fialovou, tmavě fialovou, světle červenou až po tmavě červenou. Druhou novou odrůdou je ´Victoria´, s korunou lemovanou stabilní intenzivní sytě růžovou. Rostliny jsou dodávány v květináčích o průměrech 6 až 10,5 centimetru.

Metiz® – patří k nejbohatší řadě F1 hybridů minibramboříků v sortimentu společnosti S. A. S. Diffusion Morel. V současné době je v nabídce 23 barevných variant v zářivých intenzivních odstínech. Jedná se o vitální a odolné rostliny s vysokou rezistencí vůči plísni šedé (Botrytis cinerea). Mají kompaktní kulovitý tvar s hustě nahlučenými květy v centrální části rostliny. V této řadě jsou zastoupeny také štříbrnolisté odrůdy. Rostliny jsou dodávány v květináčích o průměru 6 až 12 centimetrů. Nejvhodnější doba pro prodej je v rozmezí srpen–březen.

Fantasia® mini – je charakteristická krátkými květními stonky, brzy nakvétá velkým množstvím květů. Dobře snáší transport, pěstební doba od výsevu se pohybuje v rozmezí 30–32 týdnů. Květy jsou na okrajích plátků bílé s postupným tónováním barvy směrem ke středu v barevných tónech sytě růžové, červené, lososové, tmavě vínové a fialové. Novinkami ve stříbrnolisté kolekci jsou ostře červená a sytě růžová.

PomPom® – robustní rostliny s dlouhými světlými listy s lehce zvlněnými okraji. Květy mají hustě roztřepené okraje plátků až krajkového vzhledu. Pět nových pastelových odstínů je rovněž jako u předchozích odrůd v bílé, lososové, růžové a fialové. Optimální doba prodeje je v rozmezí srpen–listopad.*

Podle materiálu společnosti Morel zpracovala Daniela Urešová, foto archiv společnosti Morel

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2013

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down