22.03.2016 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky v pracovním právu pro rok 2016

Se začátkem roku 2016 došlo tradičně k některým změnám v oblasti pracovního práva. Předně se jedná o zvýšení minimální mzdy, které bylo v průběhu roku 2015 vděčným mediálním tématem, a čtenáře tak tato změna nejspíš nepřekvapí. Na podzim roku 2015 také došlo ke sjednocení pravidel týkajících se zrušení dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Nedostatky v úpravě zrušení dohody o provedení práce byly dlouhodobě předmětem kritiky. Další změna se týká odškodňování zaměstnanců v případě nemocí z povolání a pracovních úrazů. Přesah do pracovního práva má i znovuzavedení Velkého pátku jako státního svátku.

Vláda přijala nařízení, kterým došlo od 1. 1. 2016 ke změně minimální mzdy, nejnižších úrovní zaručených mezd, a některých dalších příplatků. Stěžejní informace pro zaměstnavatele je, že nově činí základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin 58,70 korun za hodinu nebo 9900 korun za měsíc.

Upozorňujeme, že pokud druh práce, kterou zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonává, spadá podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce pod některou z osmi stanovených skupin, je třeba zaměstnanci poskytovat odpovídající nejnižší úroveň zaručené mzdy pro takovou skupinu. Ohledně zmíněných skupin prací a jednotlivých úrovní zaručených mezd odkazujeme na nařízení vlády č. 567/2006 Sb. o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí.

Text Mgr. Tomáš Liškutín, advokát,

Mgr. David Šupej, advokátní koncipient

Celý text článku najdete v časopisu Zahradnictví č. 3/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down