08.09.2009 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky v listové zelenině

Tato zelenina, která zahrnuje druhy pěstované pro listy, se konzumuje převážně v čerstvém stavu. Oceňujeme ji pro vysoký obsah zdravotně důležitých látek jako kyseliny listové, hořčin a minerálních látek. Loňská sezona byla celkově příznivá pro jejich pěstování i odbyt. Hlavní podíl na trhu zaujímají v této skupině saláty, které si svou pozici nadále upevňují

Salát hlávkový
V posledních letech zájem spotřebitelů o tento typ salátu klesá, na špici se drží salát ledový. Ale i tak je stále v zájmu šlechtitelů, kteří přihlásili následujících sedm odrůd do registračního řízení. To bylo v roce 2008 ukončeno a odrůdy byly následně zapsány ve Státní odrůdové knize. V rámci správního řízení byly odrůdy salátu povinně testovány na rezistenci k plísni salátové (Bremia lactucae) rasám Bl 16 – 25.

´Bremex´
Velmi raná odrůda hlávkového salátu máslového typu pro rychlení ve sklenících a fóliovnících. Byla vyšlechtěna ve firmě Semo, a. s., Smržice, Česká republika, křížením odrůd (´Scania´ x ´Nefrit´) x (´Vasco´ x ´Amy´).
Vnější listy má téměř vodorovné, kruhovitého až široce elipsovitého tvaru, světle až středně zelené, bez antokyanu, středně tlusté, slabě až středně bublinaté se středně velkými bublinami a slabě zvlněným okrajem. Hlávka je středně velká, kruhovitá, středně hustá a středně překrytá listy. Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne je střední.
Rezistentní k plísni salátové (Bremia lactucae) rasám Bl16, Bl18, Bl21, Bl22, Bl24 a Bl25.
Pro plně vyvinuté hlávky se doporučuje pěstování ve sponu 30 x 20 cm.

´Cézaros´
Velmi raná až raná odrůda hlávkového salátu máslového typu pro rychlení ve sklenících a fóliovnících. Byla vyšlechtěna ve firmě Semo, a. s., Smržice, křížením odrůd (´Scania´ x ´Nefrit´) x (´Vasco´ x ´Amy´).
Vnější listy má polovzpřímené až vodorovné, kruhovitého až široce elipsovitého tvaru, středně zelené, bez antokyanu, středně tlusté, slabě bublinaté se středně velkými až velkými bublinami a s velmi slabě až slabě zvlněným okrajem. Hlávka je středně velká, kruhovitá, volná až středně hustá a středně překrytá listy. Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne je raná až střední.
Rezistentní k plísni salátové (Bremia lactucae) rasám Bl16, Bl18, Bl22, Bl24 a Bl25.
Pro plně vyvinuté hlávky se doporučuje pěstování ve sponu 30 x 20 cm.

´Citrin´
Velmi raná odrůda hlávkového salátu máslového typu pro rychlení ve sklenících a foliovnících. Byla vyšlechtěna ve firmě Semo, a. s., Smržice, křížením odrůd (´Scania´ x ´Nefrit´) x (´Vasco´ x ´Amy´).
Vnější listy má polovzpřímené až vodorovné, široce elipsovitého tvaru, světle až středně zelené, bez antokyanu, středně tlusté, velmi slabě až slabě bublinaté s velkými bublinami a s velmi slabě až slabě zvlněným okrajem. Hlávka je středně velká, kruhovitá, středně hustá a slabě až středně překrytá listy. Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne je střední.
Rezistentní k plísni salátové rasám Bl16, Bl18, Bl22, Bl24 a Bl25. Pro plně vyvinuté hlávky se doporučuje pěstování ve sponu 30 x 20 cm.

´Ledano´
Středně pozdní až pozdní odrůda hlávkového ledového salátu typu Batavia, pro celoroční pěstování. Byla vyšlechtěna ve firmě Semo, a. s., Smržice křížením odrůd ´Maraton´ x ´Pražan´.
Listy má vzpřímené, kruhovitého až obvejčitého tvaru, žlutavé barvy, bez antokyanu, středně tlusté, silně bublinaté s malými až středně velkými bublinami a se silně až velmi silně zvlněným okrajem a s mělkými až středně hlubokými zářezy. Hlávka je středně velká až velká, kruhovitá, středně hustá a silně překrytá listy. Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne je střední až pozdní.
Rezistentní k plísni salátové rasám Bl16, Bl21a Bl22. Doporučuje se pěstování ve sponu 30 x 30 cm.

´Maršálus´
Raná odrůda hlávkového salátu máslového typu pro celoroční polní pěstování. Byla vyšlechtěna ve firmě Semo, a. s., Smržice, křížením odrůd ´Maraton´ x ´Mars´.
Vnější listy má polovzpřímené až vodorovné, kruhovitého tvaru, středně zelené, bez antokyanu, středně tlusté, slabě až středně bublinaté se středně velkými až velkými bublinami a se slabě zvlněným okrajem. Hlávka je středně velká, kruhovitá, středně hustá až hustá a středně až silně překrytá listy. Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne je pozdní.
Rezistentní k plísni salátové (Bremia lactucae) rase Bl16. Doporučuje se pěstování ve sponu 30 x 30 cm.

´Merkurion´
Středně pozdní až pozdní odrůda hlávkového salátu máslového typu pro celoroční polní pěstování. Byla vyšlechtěna ve firmě Semo, a. s., Smržice, křížením odrůd ´Maraton´ x ´Rowena´.
Vnější listy má polovzpřímené až vodorovné, kruhovitého tvaru, středně zelené, bez antokyanu, středně tlusté až tlusté, velmi slabě až slabě bublinaté s velkými bublinami a se slabě zvlněným okrajem. Hlávka je středně velká, kruhovitá, středně hustá až hustá a středně překrytá listy. Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne pozdní až je velmi pozdní.
Rezistentní k plísni salátové (Bremia lactucae) rasám Bl16, Bl18, Bl20, Bl22, Bl23 a Bl24. Rezistentní k viru mozaiky salátu (LMV) kmen Ls 1. Doporučuje se pěstování ve sponu 30 x 30 cm.

´Sahim´
Středně raná odrůda červeného hlávkového salátu máslového typu pro celoroční polní pěstování. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r.o., Mikulov.
Vnější listy má polovzpřímené, kruhovitého až široce elipsovitého tvaru, středně až tmavě červenavé s rozptýleným antokyanem, tenké až středně tlusté, středně bublinaté se středně velkými až velkými bublinami a se slabě až středně zvlněným okrajem. Hlávka je středně velká, kruhovitá, středně hustá a slabě až středně překrytá listy. Vegetační doba od výsevu je 63 – 73 dnů. Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne střední až pozdní.
Rezistentní k plísni salátové (Bremia lactucae) rasám Bl16, Bl22. Rezistentní k viru mozaiky salátu (LMV) kmen Ls 1. Doporučuje se pěstování ve sponu 30 x 30 cm.

Celer listový (naťový)
Apium graveolens L. var secalinum Alef.
Významným znakem listového celeru je vysoký počet vzrůstových vrcholů. Řapíky jsou jemné, listová čepel je tmavě zelené, hladká a lesklá. Používá se k dochucování salátů a pomazánek.

´Pikant´
Je odrůda listového celeru s využitím zejména pro přímý trh. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r.o., Mikulov.
Rostliny mají střední počet bočních výhonů. Listy jsou krátké, polovzpřímené, středně zelené s velmi hustými špičatými okrajovými zářezy. Řapíky jsou středně dlouhé, úzké, uvnitř duté, středně zelené, bez antokyanu.
Odrůda je odolná proti septorióze celeru a nevybíhá předčasně do květu. Vegetační doba od výsadby je 70 – 80 dnů. Doporučený spon pěstování 40 x 40 cm.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down