Novinky pro příští rok

Na konci září 2007 se konal ve Svijanském Újezdě nedaleko Turnova již tradiční polní den. K vidění bylo mnoho druhů a odrůd zeleniny, včetně nadějných odrůd.

Společnost Moravoseed, spol. s. r o., je jednou z předních českých firem, zabývajících se šlechtěním, výrobou a prodejem zeleninových a květinových osiv. Své produkty nabízí nejen profesionálním zahradníkům, ale i drobným pěstitelům, pro které jsou k dispozici osivové sáčky pod značkou Nohel Garden. Pro profesionály jsou v prodeji tři možnosti balení: profi série, balení pro profesionály a volně vážená osiva. Společnost v současné době udržuje 282 odrůd zelenin.
Přehlídku zahájil jednatel společnosti Ing. Luboš Srbek. Ocenil práci všech pracovníků a poděkoval těm, kteří se podíleli na přípravě přehlídky a zajistili její snadný průběh. Za nepříznivý zhodnotil průběh letošního počasí. Snahou společnosti je předvést na polním dni maximum možných druhů a odrůd v optimální konzumní zralosti. Letos bohužel díky třem chladným týdnům předcházejícím přehlídce opozdily zvláště rané odrůdy svůj vývoj.
Dalším řečníkem vyl jednatel Ing. Stanislav Schneider. Poděkoval všem odběratelům za důvěru a obdaroval nejlepší odběratele roku, hodnoceno na základě množství odběru zboží v korunách.

Zelí
Jako první byla v porostu k vidění hlávková zelí. Z celkového množství přesahujících 30 odrůd nás zaujala odrůda ´Dynamic F1´, velmi raná hybridní odrůda, určená pro pěstování pod fólií a nejranější polní pěstování pro přímý konzum. Hlávka je středně velká, široce eliptická, pevná a velmi dobře uzavřená s tmavě zelenými krycími listy. Při pěstování vyžaduje intenzivní agrotechniku. Hmotnost hlávky je 0,8 až 1,1 kg, vegetační doba od výsadby je 60 až 65 dnů.
Novinkou ve šlechtění je nšl. MRxDS F1 (Atila)*, hybridní odrůda pozdního zelí, určená ke skladování. Hlávka je středně velká, velmi hustá a velmi odolná proti praskání. Hmotnost hlávky je 2,7 až 3,3 kg. Vegetační doba od výsadby je 140 až 150 dnů. Doporučený pěstební spon je 50 x 50 až 50 x 60 cm.
Mrkev

V této oblíbené zelenině je nadějnou odrůdou nšl. Amo F1 (Marion)*. Je to raná hybridní odrůda nantéského typu, vhodná pro celoroční pěstování. Kořen je dlouhý 15 – 17 cm, válcovitý, s tupým zakončením. Kořeny jsou pěkně vybarvené, hladké. Hlava kořene na povrchu ani na řezu nezelená a nemá antokyanové zabarvení. Vegetační doba od výsevu je 90 až 95 dnů.
Pozdní odrůdou vhodnou pro mechanizovanou sklizeň je ´Cortina F1´, odrůda mrkve typu Flakkee. Kořen je dlouze válcovitý oranžovočervené barvy. Hlava kořene nezelená, je bez antokyanového zbarvení a nedeformuje se. Tvar špičky kořene je tupě špičatý. Délka kořene střední až dlouhá (18 až 20 cm). Vegetační doba od výsevu 150 až 160 dní.

Ředkvička

V této oblíbené zelenině zaujala odrůda ´Faraon´. Je raná, určená především k rychlení, ale i k jarnímu a podzimnímu polnímu pěstování. Bulvičky jsou středně velké až velké, kulovité, šarlatově červené barvy tmavší intenzity. Odrůda je odolná proti vybíhání do květu a praskání bulviček. Vegetační doba od výsevu je 28 až 32 dní. Úspěšnou odrůdou je Fortuna F1, velmi raná a určená pro jarní i podzimní pěstování.

Cibule

Patří mezi plodiny pěstované v České republice na největších plochách. Úspěšnou je odrůda ´Grenada´, která je raná, velmi výnosná, určená pro střednědobé skladování a přímý konzum. Je vhodná pro pěstování ze sazečky i přímých výsevů. Cibule jsou velké o hmotnosti kolem 190 g. Barva cibule je karmínově fialová, na řezu je cibule bílá s karmínovými vnitřními suknicemi. Vegetační doba od výsevu je 120 až 125 dnů. Je vhodná do salátů.

Česnek

Nová polopozdní odrůda ozimého paličáku je nšl. CO3 (Unikat)*. Odrůda je určena pro průmyslové zpracování a pro přímý konzum.Cibule jsou středně velké o hmotnosti 65 až 75 g. Barva vnějších suknic je světle fialová, barva stroužků je světle bronzová. Počet středně velkých stroužků v cibuli je sedm až 12.

Paprika
Všechny popisované odrůdy jsou nově zaregistrovány.
´Beatrix F1´ je raná hybridní odrůda, určená zejména pro pěstování ve fóliovníku, v teplejších oblastech je možné pěstování i na poli. Plody jsou vzpřímené, trojúhelníkovité, se třemi komorami a vtlačeným zakončením, určeny pro přímý konzum a konzervárenské zpracování. Barva plodů je v technologické zralosti zelenavě bílá, v botanické zralosti červená. Poměr délky a šířky plodu je 14,7:7,4.
´Afrodita´ je středně raná odrůda, určená pro rychlení ve sklenících i fóliových krytech. Pěstuje se až do botanické zralosti pro velké atraktivně zbarvené oranžové plody, které jsou vzpřímené s průměrnou hmotností plodu 205 g. Tvar plodu je srdcovitý až kvadratický, plody ve vyšších patrech jsou kratší, zploštělého tvaru, stopeční jamka je zapuštěná. V technologické zralosti je barva tmavě zelená, v botanické zralosti světle oranžová, chuť je sladká, šťavnatá. Počet komor je dvě až tři, ale často se vyskytují i čtyřkomorové. Odrůda má velký podíl kvalitních plodů 1. jakosti. Poměr délky a šířky plodu je 9,2:9,4.
Novinkou mezi polopozdními odrůdami je ´Ingrid´, určená pro rychlení ve sklenících i fóliových krytech. Pěstuje se až do botanické zralosti pro hnědé zbarvení plodů. Plody jsou středně velké až velké (průměrná hmotnost plodu je 200 g), vzpřímené, následně pak pod vlastní vahou převislé. Tvar plodu je čtvercovitý, vyskytují se i plody obdélníkovité, ve vyšších patrech jsou plody kratší a zploštělejší. V technologické zralosti je barva tmavě zelená, v botanické zralosti tmavě hnědá, chuť je sladká. Počet komor je tři až čtyři, ojediněle i dvě. Odrůda má velký podíl plodů 1. jakosti. Poměr délky a šířky plodu je 9,2:9.
Rajčata
V poslední době zelenina s nejvyšší spotřebou na jednoho obyvatele. Jako novinka byla představena nšl. RT 304 (Zlatava)*. Je středně raná, indeterminantní odrůda, určená pro pěstování ve studených fóliových krytech i pro polní pěstování. Plody jsou středně velké, průměrná hmotnost plodu je 80 g, tvar plodu je srdcovitý až kulatý s náznaky hranatosti. Nezralé plody jsou světle zelené, bez žíhání u stopky, zralé plody jsou na povrchu oranžové, dužnina je červená, žebrování plodů je mírné až střední. Plody jsou středně pevné, mají dobrou odolnost proti praskání, což platí i pro přezrálé plody.
Pór
Ze starších odrůd připomínáme ´October´, vysoce výnosnou odrůdu, určenou pro podzimní sklizeň. Listy jsou tmavě modrozelené, vzpřímené. Vysévá se přímo od března do dubna, pro výrobu sadby od druhé poloviny února. Výsadba probíhá od poloviny dubna do června. Délka konzumní části je 30 až 35 cm.
Brokolice

V poslední době velmi oblíbenou zeleninou se stala brokolice. Z ukázkových odrůd jsme vybrali odrůdu ´Apolena F1´, polopozdní hybridní odrůdu, určenou pro přímý konzum i pro krátkodobé skladování. Rostlina je vhodná pro celoroční pěstování a odolná proti vybíhání do květu. Středně zrnitá růžice je středně velká až velká s hmotností až 1 kg a modrozelenou barvou. Růžice je lahodné chuti s jemným košťálem vhodným i k přímé konzumaci bez tepelného zpracování. Vegetační doba od výsadby je 75 až 85 dnů. Doporučený pěstební je spon 50 x 50 cm.

Kopr

Je zeleninou nenáročnou na stanoviště. Nadějnou odrůdou je nšl. ´Hanles 8´ (Oliver) – poloraná vysoce výnosná odrůda, vhodná pro rychlení i polní pěstování. Má husté olistění středně zelené barvy a pomalu přerůstá. Vegetační doba při rychlení je 42 až 50 dnů, při polním pěstování 68 až 78 dnů.

Pro srovnání byly na záhonech pěstovány i odrůdy konkurenčních společností pro posouzení růstových vlastností a kvality jednotlivých odrůd nabízených různými společnostmi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *