25.10.2009 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky Plantaria 2009

Šlechtitelské stanice, výzkumné ústavy, ale i samotné školkařské závody každoročně obohatí školkařský sortiment o stovky nových odrůd rostlin. Zdali nový kultivar rozšíří pouze seznam registrovaných odrůd nebo se stane nástrojem vydělávající závratné částky, záleží nejenom na jeho dekorativní hodnotě, odolnosti vůči chorobám a samozřejmě prodejní ceně, ale zejména na jeho dobrém uvedení na trh. Reklamní a marketinková kampaň má v dnešní době neuvěřitelně silný vliv na koncového spotřebitele. Jakým způsobem osloví a zapůsobí na potencionálního zákazníka často rozhodne o soudu nově vyšlechtěné odrůdy.

Jedním ze způsobů jak představit novou odrůdu světu je kromě tisku a televize její prezentace na významných světových výstavách a veletrzích, jakým je např. věhlasné Plantarium konané v nizozemském Boskoopu. Na letošním dvacátém sedmém ročníku se prezentovalo přes 270 společností. Vedle nizozemských a dalších evropských zemí se zde představily firmy z Izraele, Jižní Afriky a Spojených států amerických. Jedním z cílů jejich účasti je, kromě navázaní nových a utužení stávajících obchodních kontaktů, seznámit se s nejnovějšími světovými novinkami školkařské produkce. S několika odrůdami rostlin, které se letos ucházely o získání nejvyššího ocenění veletrhu udělované mezinárodní komisí – Nejlepší novinka Plantaria, se můžete seznámit i vy na následujících stránkách.

Hibiscus syriacus L. ´Van Gogh´
Tato melírovaná odrůda ibišku syrského vznikla mutací Hibiscus syriacus ´Ardens´ ve školce Toon van Aert v nizozemském (NL) Zundertu, místa narození slavného malíře Vincenta van Gogha, po kterém byla odrůda v roce 2008 pojmenována. Listy vzpřímeně rostoucího opadavého keře jsou zelené s nepravidelným krémově bílými lemováním. Od července do září na keři rozkvétají dvojité šeříkově růžové květy. V současné době je ´Van Gogh´ uváděna na trh společností Boomkwekerij Toon van Aert BV.

Buddleja davidii ´Burncross´
Nízký kultivar kumule s mírně obloukovitě převisajícími větvemi dorůstá do výšky jednoho metru a šířky 150 cm. V porovnání s ostatními kumulemi Davidovými není růst této odrůda tak bujný a je dobře kontrolovatelný. Od července do září je keř obsypán velkými latami s jemně fialovými kvítky. Jejich silná vůně, nejsilnější ze všech kumulí, v letních měsících přitahuje velké množství motýlů – lidové pojmenování motýlí keř pro tento kultivar kumule proto platí dvojnásobně. Svojí velikostí a bohatstvím květů je ´Burncross´ přdurčen pro výsadby do malých zahrad, uplatnění najde také při osazování slunných trvalkových záhonů. Kultivar byl vyšlechtěn Johnem a Robem Seniorem ve Velké Británii. Produkci zabezpečuje americká společnost z kalifornského Sacramenta Blooms of Bressingham, které ještě letos uvede rostlinu na trh.

Euonymus japonicus ´Happiness´
Kompaktní odrůda stálezeleného brslenu japonského byla získána z E. japonicus ´Microphyllus Aureovariegatus´. Vzpřímený hustě větvící keřík dorůstá výšky 60 cm. Nové přírůstky tohoto kultivaru jsou nejdříve světle zelené, později se vybarvují do nápadně svěží zlato žluté barvy, starší listy jsou zelené.
´Happiness´ pojmenovaný a uvedený na trh v roce 2008 společností Van Vliet New Plants ze Stroe (NL) vyšlechtil Johan a Guus Nouws ze Zundertu.

Ilex aquifolium ´Northern Lights´
Kultivar cesmíny obecný ´Northern Lights´ byl vyšlechtěn z Ilex aquifolium ´Alaska´, po které zdědil vynikající vlastnosti. Stálezelený keř pyramidálního tvaru je hustě větvený. Oválné listy zářivě zlato žluté barvy s tmavě zeleným okrajem jsou zvlněném na konci zdobené ostrými trny. Na keři rozkvétají od května až do července malé bílé květy. Na starších rostlinách se koncem července začínají tvořit červené peckovice. ´Northern Lights´vyšlechtil v Boskoopu (NL) Peter Spek. Pojmenování odrůdy se uskutečnilo v roce 2007 a tentýž rok ji společnost Van Vliet New Plants ze Stroe (NL) uvedla na trh.

Viburnum tinus ´Loren´ (LISAROSE)
´Loren´ je semenáčem kaliny Viburnum tinus. Velice kompaktní vzpřímeně rostoucí kalina se vyznačuje časným kvetením. Podlouhlé listy mají svěže zelenou barvu. Záplava světle růžových až bílých květů zdobí keř od druhé poloviny srpna až do dubna, poté se na keři začínají tvořit červené plody. Odrůdu vyšlechtili ve francouzském Orleans Dominiqu Renvoiseles a Gerard Long. Přestože odrůda dostala své jméno již v roce 2007, teprve až letos byla uvedena společností Van Vliet New Plants ze Stroe (NL) na trh.

Hydrangrea macrophylla
Nizozemská společnost Kolster BV z Boskoopu uvedla v loňském roce na trh hned několik nových zajímavých odrůd hortenzií velkolistých. Jejich nádherné květy přitahovaly pozornost všech návštěvníků letošního Plantaria.
Mezi odrůdy s extrémně mohutnými a trvanlivými květy, které postupně nádherně mění barvu patří H. macrophylla ´Magical Corral´ a ´Magical Amethysst´ s barvou květů v kombinaci zelené a růžové. Okvětní plátky ´Magical Corral´ jsou jemnější v porovnání s ´Magical Amethysst´, které působí poněkud hrubým dojmem.
Mezi další zajímavé odrůdy patří bohatě kvetoucí ´Magical Harmony´. Barva květů je nejprve růžová, postupně ale přechází do nádherných zeleno-růžových odstínů. Naopak zeleným květenstvím se po dlouhou dobu pyšní kultivar ´Magical Jade´. Květy této bohatě kvetoucí odrůdy přechází postupně do bílé barvy se zelenými okraji nebo zůstávají zelené a mění se pouze okraj okvětních lístků do červena. Z dalších vzpřímeně rostoucím hortenziím velkolistým, které byly na veletrhu prezentovány jmenovány, jmenujme ´Magical Ocean´ s jemně růžovými květy, které se postupně mění do světle zelené s červeným lemováním.
Všechny výše zmiňované odrůdy byly vyšlechtěni ve známé nizozemské společnosti specializující se na šlechtění zahradních, hrnkových i řezaných hortenzií Hortéve Breeding.

Cortaderia selloana ´Golden Goblin´
Tato kompaktní odrůda trsnaté pampové trávy dorůstá do výšky 90 cm. Své uplatnění najde nejenom pro své nádherně melírované listy zlatavě žluté barvy, ale i množství květních krémově šedých lat. Jedná se o odolný kultivar vyšlechtěný společností Merz Baumschule v německém Offenbachu nad Mainem. Ta rovněž uvádí novinku mezi pampovými travinami na trh společně s firmou Rijnbeek en Zoon BV z Boskoopu (NL).

Chasmantium latifolium ´River Mist´
Dekorativní hodnota této vzpřímeně rostoucí traviny spočívá především v její neobyčejné barevnosti. A to jak v barvě listů, které jsou zelenobíle melírované, tak i v krémově bílém květenství, jenž je ozdobné i v zimních měsících.
Kultivar této traviny, který vynikne v zahradě především jako zajímavá solitéra vznikla ve společnost ItSaul Plants z Alpharetta (USA). Kultivar ´River Mist´ je k dostání již letos, na trh ho uvedla německá firma Stauden Peters z Kranenburgu. Nová odrůda byla zaregistrována k testování u CNB Green Team v Lisse (NL) a trvalkové školce Stauden Peters v Kranenburgu (D).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down