Novinky Plantaria 2008 – II. díl

Úspěšnost nově uváděného výrobku na trh, školkařských nevyjímaje, je ovlivněna hned několika faktory. Vedle jeho kvality, designu i ceny je to především dobrá reklamní a marketinková kampaň, jejíž cílem je oslovit co nejširší okruh potencionálních zákazníků.

Převážná část výrobců prezentuje své nejnovější produkty na prestižních veletrzích a výstavách. Tak jako jsou nové modely aut poprvé představeny na ženevském autosalónu, nebo trendové módní kolekce v italském Miláně, tak jsou i nově vyšlechtěné odrůdy stromů, keřů a rostlin každoročně prezentovány na mezinárodním školkařském veletrhu Plantarium v nizozemském Boskoopu. V minulém čísle jste měli možnost se seznámit s některými novinkami, které byly představeny na 26. ročníku veletrhu, konaném ve dnech 27. – 30. srpna. Na následujících stránkách vám přinášíme další zajímavé kultivary, které se staly součástí letošního hodnocení školkařských novinek.

Phygelius ´Rory´
Husté květenství tvoří dlouhé trubkovité květy meruňkovo-pomerančové barvy s tmavším oranžově červeným zbarvením na koncích květních laloků. Nápadné a půvabné květy zdobí rostlinu od července až do září. Rostlina se vyznačuje rozložitým habitem, dosahuje výšky 75 cm a šířky 90cm. Dobře větvené stvoly jsou pokryty tmavě zelenými listy. Phygelius ´Rory´ je ideální záhonovou rostlinou, své uplatnění najde i při osazování nádob. Preferuje chráněné slunečné stanoviště. V mírnějších klimatických podmínkách je stálezelená, v chladnějších oblastech vyžaduje zimní kryt formou mulče. V našich podmínkách se pěstuje jako bylina, kterou na začátku vegetačního období každoročně seřízneme k zemi. Rostlina byla pojmenována a letos představena společností Blooms of Bressingham z kalifornského Sacramento. Šlechtitelem je William Martin z Austrálie.

Picea glauca ´Dendrofarma Gold´
Tato odrůda smrku sivého se vyznačuje zploštělým kulovitým habitem. Nově rašící výhony světle žluté barvy se pozvolna vybarvují do světle zelené. ´Dendrofarma Gold´ je mutantem P. glauca ´Alberta Globe´, který byl objeven a pojmenován v roce 2002 Michatem Katuzinskim z polské dendrologické školky v Tuszyn.

Hibiscus syriacus ´Dvpazurri´(AZURRI)
Odrůda ibišku syrského má vzpřímený růst a trojlaločné listy. Od srpna do září je keř obsypán nádhernými modrými květy. Tato odrůda ibišku netvoří semena. ´Dvpazurii´ vznikl při křížení H. ´Oiseau Bleu´ a H. tetraploidním semenáčem ve společnosti ILVO v belgickém městě Melle. Na trh byl uveden v roce 2008 Best-select cvba z Melle, sdružením několika belgických pěstitelů. ´Dvpazurri´ představil na Plantariu 2008 jeden z členů tohoto sdružení, Kwekerij Damen z belgického Meer.

Hydrangea macrophylla ´Pirates Gold´
Tato zimuvzdorná opadavá hortenzie roste více do šířky než do výšky (80cm). Tmavě zelené eliptičné listy jsou po okrajích nepravidelně zlatavě zbarvené. ´Pirates Gold´ má sterilní fialově růžové vnější květy a plodné, purpurové vnitřní květy. Tato dekorativní hortenzie je pro svoji výšku vhodnou kontejnerovou rostlinou na terasy a balkóny.
´Pirates Gold´vznikla mutací Hydrangea macrophylla, jež byla objevena a pojmenována v roce 2004 Matthew Millerem z Roturoa (Nový Zéland). Na trh byla uvedena v roce 2006 nizozemskou společností Van Vliet New Plants ze Stroe.

Prunus laurocerasus ´Ivory´
Kultivar se vyznačuje silným vzpřímeným růstem. Lesklé, tmavě zelené listy jsou úzkého oválného tvaru s nápaditým bílým mramorováním. Vzpřímené, mnohokvěté, hroznovité květenství se skládá z bílých kvítků, které na keři vykvétají v květnu. Velice otužilá odrůda bobkovišně lékařské je mutací Prunus laurocerasus ´Caucasica´ objevenou Fonsem Custersem ze společnosti Custers-van Dooren z Nizozemského města Sevenum. Rostlina bly poprvé představena veřejnosti na Plantariu nizozemskou společností Van Vliet New Plants.

Skimmia japonica ´Finchy´
Kompaktní mrazuvzdorná ´Finchy´ je mutací Skimmia japonica ´Rubella´. Tmavě zelené, zohýbané oválné listy zůstávají na rostlině po celou zimu. Kompaktní, vzpřímené květní laty, čistě krémových až zelených poupat, jsou viditelné už v měsíci říjnu, koncem března se otevírají v bílé květy. ´Finchy´byla objevena a pojmenována Huubem Vinkem z nizozemského Beugenu. Na veletrhu skimii prezentovala nizozemská společnost Van Vliet New Plants, která ji také uvede na trh v roce 2009/2010.

Lupinus
Společnost Compass Plants BV z nizozemského Hillegomu představila v Boskoopu novu sérii lupin pod označením WEST COUNTRY LUPINUSTM .
Vzpřímeně rostoucí rostliny dorůstají výšky 60 cm. Pokud jsou nahrnkovány na podzim kvetou v dubnu a květnu, jinak až v červnu až srpnu. Hroznovitá květenství těchto lupin jsou plnější a statnější. Nové odrůdy vykazují i vyšší násadu květních stvolů. Rostliny z této řady mají identickou kvalitu, odlišují se pouze barvou květů. L. ´Salmon Star´ – lososově růžová, L. ´Saffron´ – žlutá,
L. ´Red Rum´ – červená, L. ´Persian Slipper´ – modrobílá, L. ´Manhatta Lights´– purpurově-žlutá, L. ´Chameleon´– růžovo-žlutá. Šlechtitelem těchto lupin je
Sarah Frances Conibearová ze školky West Country Nurseries z Bidefordu (Velká Británie). Na trh byly uvedeny v roce 2006 firmou Compass Plants BV z nizozemského Hillegomu pod označením West Country Lupinus™.

Carex oshimensis ´Everest´
Hustý trs tvoří zelené listy s atraktivním stříbřitým lemováním.´Everest´ je mutantem velice oblíbeného kultivaru C. ´Evergold´. Tato velice odolná odrůda Carex oshimensis byla objevena v Irsku školkou FitzGerald Nurseries Ltd. z Kilkenny. Nový kultivar byl touto společností také prezentován na letošním Plantariu.

Coreopsis ´Limerock Dream´
Je robustní, hustě rozvětvenou odrůdou krásnoočka dosahující výšky 30 až 45 cm a 80 cm šířky. Květy o velikosti 2 až 4 cm jsou na začátku kvetení meruňkově oranžové barvy, která v horkých letních měsících přechází do oranžově měděných odstínů. Velké množství zelených lístků dodává rostlině jemnost a eleganci. Zpětným řezem po prvním kvetením podpoříme tvorbu nových květů. C. Tato velice atraktivní a nápadná odrůda krásnoočka dobře odolává suchu. Ve výsadbách květy ´Limerock Dream´ přitahují motýly a včely. Kultivar byl vyšlechtěn ve Spojených Státech Amerických firmou May Ann Faria of Lincoln ve státě Rhode Island. ´Limerock Dream bude v Nizozemí uveden společností Blooms of Bressingham z kalifornského Sacramenta.

Phlox panicula
Společnost Compass Plants BV z nizozemského Hillegomu představila letos v Boskoopu tři nové odrůdy plaménků firmy Geerlings-Meyer z nizozemského Hillegomu.
´Alexandra´ roste do výšky 65 – 70 cm. Tmavě růžové květy s velkým býlím okem zdobí rostlinu od července do září. ´Alexandria´je bohatě kvetoucí kultivar vhodný jak do trvalkových záhonů, tak i nádob.
´Anastasia´ dosahuje stejné výšky jako předešlý kultivar. Lodyha je olistěna světle zelenými listy. Výrazné světle růžové květy s býlím okem rozkvétají na rostlině od července až do září.
´Valentina´ je se svými 85 cm vysokými lodyhami nejvyšší nově představenou odrůdou plaménku. Květy starorůžové barvy kontrastují s tmavě červeným olistěním. ´Valentina kvete od července až do září.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *