02.01.2006 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky od firmy Bejo Zaden

Nizozemská šlechtitelská a semenářská firma Bejo Zaden uvádí každoročně na trh několik desítek nových odrůd zeleniny. Hlavní těžiště jejího výzkumu leží ve šlechtění zelí a mrkve. Ve společném programu s firmou Groot en Slot i cibule. V posledních letech však nabývá na rozsahu a významu také šlechtění dalších košťálovin, jako je brukev, brokolice, pekingské zelí a zejména květák. Dále se firma intenzivně věnuje šlechtění červené řepy, okurek nakladaček, hybridního póru a dalších polních plodin.

V posledních dvou letech dobíhalo testování některých nových odrůd přihlášených k registraci u ÚKZÚZ. Z těchto odrůd je třeba vyzvednout odrůdu brukve KONMAR F1. Tato odrůda se vyznačuje vzpřímenými řapíky listů, které se nelámou při sklizni. Její nejcennější vlastností je však špičková kvalita dužniny, která je křehká, velmi jemná a sladká. Bulva v žádném případě nedřevnatí a dokonce nedřevnatí ani stonek pod bulvou, což usnadňuje sklizeň. Tato nová odrůda má značnou zásluhu na celkovém zvýšení ploch brukve oproti loňskému roku, což je u košťálovin světlá výjimka.
Důkazem, že šlechtění květáku firmy Bejo dosahuje vynikajících výsledků, je odrůda JEREZ F1. Tento hybrid se vyznačuje svojí univerzálností. Jak v průběhu našich polních pokusů, tak při velkoplošném pěstování v posledních letech poskytuje velmi spolehlivé výsledky. Dovede zakládat růžici i za vyšších teplot a jeho kvalita je špičková i během horkých letních dnů.
Další novou odrůdou je odrůda bulvového celeru ROWENA. Jedná se o odrůdu hybridní, která se vyznačuje značnou vyrovnaností a vysokým výnosem. Větší množství jemných kořenů je soustředěno na spodu bulvy.
Z celé skupiny odrůd bílého zelí je třeba se zmínit o několika odrůdách. MILESTONE F1 je kruhárenská polopozdní odrůda, která dosahuje nejlepších výsledků v chladnějších a vlhčích podmínkách. Je velmi výnosná a dozrává zhruba 122 dní od výsadby. Další odrůda MANDY F1 patří k pozdním (148 dní) velmi zdravým kruhárenským odrůdám s vynikající vnitřní strukturou. Výhodou je schopnost několikaměsíčního skladování po sklizni.
Odrůda COUNTER F1 je typickou odrůdou pro dlouhodobé skladování. Vegetační doba 145 dní od výsadby.Vytváří kulaté větší hlávky s vynikající vnitřní strukturou. Hlavními přednostmi této odrůdy jsou vysoký výnos, dobrá skladovatelnost, menší atraktivnost pro třásněnku a rezistence k Fusariu.
Odrůda mrkve NIAGARA F1 je první z celé skupiny nových odrůd, které se vyznačují velmi hladkým kořenem. Kromě toho jde o odrůdu velmi výnosnou, se zdravou silnou natí, která velmi dobře odolává suchu.
Po vstupu naší země do EU již není nutné žádat o registraci odrůd u ÚKZÚZ. Tím se cesta nových odrůd od šlechtitelů firmy Bejo k našim pěstitelům výrazně zrychlila. Jakmile je odrůda registrována v EU, smí být uváděna na trh i u nás.
U mrkve se jedná o odrůdy NELIX F1, NOVENO F , NIPOMO F1 či NECORAS F1. Vesměs jde o velmi hladké mrkve vhodné k mytí a balení, s vynikajícím zdravotním stavem nati. Z dalších si začínají získávat jméno odrůdy typu Chantenay – např. CORDOBA F1 nebo CASCADE F1, s kratším, silným kořenem, které rostou i na mělčeji připravených půdách, nevyžadují pěstování ve vysokých hrůbcích a kvalitou kořene se hodí zejména pro průmyslové zpracování.
U brukve je novou odrůdou KORRIDOR F1, odrůda, která nahrazuje odrůdu Konmar při nejčasnějších výsadbách, neboť není tolik citlivá na nedostatek světla při zimním předpěstování sadby. Další odrůda KORDIAL F1 je určena pro letní pěstování, kde doplňuje známou odrůdu Kompliment F1 a vyznačuje se vzpřímenou natí a vyšší kvalitou dužniny.
Nové odrůdy cibule HYLINE F1 a HYBELLE F1 doplňují sortiment polopozdních odrůd Rijnburského typu. Jsou zhruba o týden ranější než známá odrůda Hyfield F1, přitom však tuto odrůdu překonávají svým výnosem. Významná je u obou odrůd vynikající dlouhodobá skladovatelnost a odolnost k rašení ve skladu. V cibuli sazečkové je novinkou odrůda FORUM F1 jako nejranější, určená pro přímý konzum a odrůda HERCULES F1 jako pozdní, velmi výnosná, s kvalitní slupkou, vhodná i ke skladování. Obě tyto odrůdy dodává firma Bejo též ve formě sazečky.
V posledních letech získávají oblibu odrůdy polních okurek nakladaček od firmy Bejo. Zejména pěstitelé v Německu si oblíbili odrůdu ADAM F1 pro její ranost, vitalitu a vysoký výnos. Nová odrůda AZTEC F1 přináší další vylepšení, jak ve vyšší polní odolnosti vůči chorobám, tak zejména v lepší konzistenci plodů, které zůstávají štíhlé a pevné i při přerůstání.
Je nesporné, že si naši pěstitelé ze stávajícího sortimentu firmy Bejo Zaden tu svoji odrůdu jistě vyberou. V novém roce s novými odrůdami Bejo přejeme všem jen samé úspěchy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down