Novinky mezi květinami

Na nizozemských květinových aukcích je podle statistiky k dostání 5400 odrůd řezaných květin a 1800 odrůd hrnkových rostlin. Díky intenzivnímu šlechtění se dostávají na trh stále nové a nové odrůdy.

Jednou z květin, která si získala velkou pozornost zákazníků je Eucharis – líbenka, která má bílé květy a na první pohled připomíná narcis. Jméno Eucharis pochází z latiny a znamená šarmantní. Na vytvoření kytice stačí pouze několik stonků s plnými květy, které při pokojové teplotě překrásně voní. Eucharis se výborně hodí ke slavnostním příležitostem – do svatebních kytic a například do vánočních aranžmá.
Skvostem mezi exotickými květinami je Leucospermum, rostlina příbuzná Banksia a Protea, která se na náš trh dostala před dvěma roky. Květy mají kulovitý tvar. Nejznámější druh Leucospermum cordifolium může mít žluté, červené nebo oranžové květy, které dosahují až 10 cm v průměru. Z květů vyčnívají dlouhé čnělky, listy mají na koncích malé červené tečky. Podle vědců slouží tečky jako varování – pozor listy obsahují tanin, který je pro zvířata jedovatý.
Častěji se setkáváme s Ornithogalum (snědek), jehož název pochází z řečtiny a vznikl spojením slov ornithis (pták) a gala (mléko). V anglicky mluvících zemích bývá také označován jako Betlémská hvězda. Poprvé bylo představeno na aukcích před čtyřmi lety. V současné době je možné si vybírat mezi čtyřmi druhy, které se liší tvarem a barvou květenství. Existují však i takové, které se pěstují jako pokojové rostliny. Mezi nejoblíbenější patří bílé Ornithogalum arabicum a Ornithogalum saundersiae, které mají kruhové květenství s tmavými bliznami. Oranžové květenství má Ornithogalum dubium s podlouhlým tvarem květenství. Podobný tvar květu má i bílé Ornithogalum thyrsoides.
Zajímavým doplňkem bývá i Anigozanthos, kterému se někdy říká „klokaní noha“. Rostlina pochází ze západní Austrálie, kde bylo původně pěstována jako polní rostlina. Díky cílenému šlechtění se stala nejen populární řezanou květinou, ale také hrnkovou rostlinou. Velké trubkovité červené, žluté, ale i zelené květy jsou pokryté chmýřím a vyrůstají na štíhlých stoncích. V květinářstvích se nejčastěji setkáváme se žlutou odrůdou ’Mini Illusion’ a červenou ’Red Velvet’.

Komentáře ke článku 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *