Novinky, které se objevily na Plantarium 2003

Každoročně školkařský veletrh Plantarium přináší mnoho novinek. Všechny zde uvedené rostliny jsou holandskými novinkami a jsou zařazeny do hodnocení Best Introduction of Plantarium 2003.

Agastache mexicana – tři neobvyklé barvy
Firma Florensis (Hendrik Ido Ambacht) představí na Plantarium tři nové barvy a to Agastache mexicana ’Kiegabi’ Acapulco Bicolor Salmon/Rose (P) s nápadně dvoubarevnými bodci, ’Kiegador’Acapulco Orange(P) s velkými jasně oranžovými květy a ’Kiegapur’ Acapulco Purple (P) se světle růžovými květy. Stejně jako jiné variety A. mexicana i tyto tři novinky se vyznačují vonnými, světle šedozelenými listy. Keřovité rostliny mají dlouhé jehlice pokryté květy. Jejich selekce trvala pět let. Rostliny se budou prodávat s ochranou známkou šlechtitele.
Buxus microphylla ’Golden Dream’ – zimostráz ’Goldem Dream’
Před deseti roky objevil A. Peerenboom mutaci mezi kultivary ’’Faulkner’. Zelený list byl ozdoben žlutým okem. Následnou selekcí získal ’Golden Dream’, který se vyznačuje jednotným habitusem s výrazným zlatým listem. Mladé rostliny jsou vzpřímené, bronzové. Na trh se dodávají s ochranou známkou.
Cortaderia selloana ’Splendid Star’ – kortadérie, pampová tráva ’Splendid Star’
’Splendid Star’ objevil Bert Verhoef v roce 1998 jako mutant kultivaru ’Pumila’. Nový kultivar se vyznačuje zlatým zabarvením lisů, které dosahují výšky 60 cm a bílým latnatým květenstvím 70 cm dlouhým, které se objevuje v srpnu nebo září. ’Splendid Star’ je chráněna ochranou známkou.
Fargesia ’Asian Wonder’
Do skupiny bambusů lze zařadit ’Asian Wonder’, kterou do Holandska přivezl v roce 1997 Jos van der Palen a Hans Prins. Na trh ji uvádí společnost Oprint Plant, která se podílela na úspěchu Fargesia ’Rufa’. ’Asian Wonder’ překvapuje růžově červeným zbarvením stvolu s hnědými skvrnami. Rostlina dorůstá výšky tří až čtyř metrů. Zdobným prvkem jsou dekorativní, úzké listy, které zůstávají na rostlině po celý rok. Ve své domovině slouží v suchém stavu jako základní krmivo pro pandu velkou. V Evropě se uplatní především jako solitérní rostlina nebo do živých plotů.
Fargesia sp. ’Jiu’
Bambus ’Jiu’spojuje v sobě dvě silné různé variety – sytě růžový stvol a nepravidelný růst. Tento bambus s úzkým, elegantním listem a pilířovitým tvarem je ideální jako solitéra nebo pro vytvoření hustého živého plotu s průměrnou výškou 3 m. Kultivar je extrémně zimovzdorný. Tato novinka se objevuje na trhu také pod obchodním názvem Jiuzhaigou, tj. podle místa objevu, a to v přírodní rezervaci v Číně. Do Holandska se dostala díky Stephana Wagnera a bambusové školky Kimmei před deseti lety, avšak Boskoopská aukce je teprve nyní nabízí v dostatečné kvalitě.
Fargesia nitida ’Great Wall’
’Great Wall’byl vyselektována v roce 1997 Janem Oprinsem. Tato novinka pochází z ostrova Man a je semenáčem. Předpokládá se, že nepokvete dříve než za šest let, protože květenství se objevuje pouze na konci života rostliny. Úzké listy a jejich celoroční zelená barva a vzpřímený růst je předurčuje být dobrou solitérou nebo kontejnerovou rostlinou. Může dorůst do tří metrů. Svoje jméno získala schopností vytvořit kreativní hustý živý plot s výškou kolem 4 metrů. Tento zimovzdorný bambus bude dostupný v dostatečném množství od letošního roku.
Lavandula angustifolia ’Kielapro’ Lavance R (P) – levandule ’Kielapro’
Jedná se o kulturu s krátkou vegetační dobou – dvanáct týdnů od výsadby po kvetoucí prodejnou rostlinu. Tato doba ještě může zkrátit umístěním květináčů do skleníků po dobu několika prvních týdnů. Florensis ji bude dodávat na trh v roce 2004.
’Kielapro’ se vyznačuje stoprocentním kvetením již v prvním roce, je kompaktní, keřovitého vzrůstu, plně mrazuvzdorná. Květy mají intenzivní zabarvení, kvetení je bohaté, uniformní. Je vhodná pro hrnkové pěstování.
Lythrum salicaria ’Quhacomp’ Robin(P) – kyprej vrbice ’Quhacomp’
Novinky byla vyšlechtěna ve firmě Florensis v rámci jejich šlechtitelského programu. Květy jsou nahloučeny. Novinku lze porovnat s kultivarem ’Robert’, ale tato je silnější s kratšími internodii. Tvoří pěkný keřík. Díky svému kompaktnímu habitusu se vhodná pro pěstování v hrnku. Jedna sazenice se dává do 13 cm hrnku, tři do 19 cm.
Lythrum ’Robin’je chráněn ochranou známkou a na trh se mladé rostliny dostanou v roce 2004.
Pinus ’Marie Bregeon’ – borovice ’Marie Bregeon’
Borovice ’Marie Bregeon’ vznikla jako křížení Pinus nigra x Pinus densiflora. Tato novinka má více keřovitý, dobře tvarovatelný tvar než existující variety s kulovitým habitusem (’Brepo’). Jehlice jsou kratší s jasně zelenou barvou.
20. srpna 2003 v první den mezinárodní školkařské výstavy Plantarium bude poprvé uvedena do prodeje jako standardní rostlina s kulovitou hlavou v různých výškách. ’Marie Bregeon’ je chráněna ochranou známkou.

Novinky od firmy VanVliet New Plants
Firma se v posledních letech soustředila na zavádění, propagaci a prodej novinek. Po mnoho let je pevně spojena s Plantarium. V letošním roce přichází z osmi novinkami.
Coryopteris clandonensis ’Summer Sorbet’ – ořechokřídlec ’Summer Sorbet’
Modré květy, které se objevují na podzim přeměňují tento malý keřík ve vysoce atraktivní rostlinu. Zajímavý je i list, kde v základní šedozelené barvě se objevují žlutozelená očka.
’Summer Sorbet’ prodává výhradně Van Vliet New Plants.
Coprosmas ’Cappuccino’je hnědozeleně olivový keř s úzkým vzpřímeným vzrůstem. Naproti tomu ’Fireburst’ má rozložitý habitus s lesklými tmavě zelenými listy s oranžově červenými oky. Oba keře dobře větví a mají pěknou texturu listů. Dobře rostou bez úprav tvarů. Pocházejí z Nového Zélandu.
Hebe ’Champion’ – hebe ’Champion’
Rostlina má krásný kulovitý tvar a oválné zelené lístky. Kvete modrými květy od konce jara do začátku léta. Považuje se za šampióna mezi hebe. Je plně zimovzdorný a vznikl z ’Autum Glory’, která mění barvu listů na podzim ze zelené na růžově červenou.
Lavandula stoechas ’Passionne’ – levandule ’Passionne’
Na rozdíl od ostatních levandulí nemá šedivý list, ale zelený, květ je nápadně jasně purpurově červený.
Sorbaria sorbifolia ’Sem’ – jeřábník jeřábolistý ’Sem’
Má kompaktní habitus a nedosahuje výšky větší než 1 metr, což ho předurčuje pro pěstování v hrnku. Má bronzově zbarvené stonky a krémově bílé květenství, které se objevuje v červenci až srpnu.
Citrus aurantifolia ’Mosquito’
Tento malý citrusovník na jaře vytváří bronzové výhonky, na kterých se listy přebarvují na žluté. Bílé vonící květy kvetou na jaře. Sklizeň plodů se uskuteční pouze po opylení. Citrusy patří mezi tradiční rostliny, které zavádí na trh Van Vliet New Plants.
Taxodium distichum ’Cascade Falls’ – tisovec dvouřadý ’Cascade Falls’
Patří mezi nápadné kultivary smutečního typu – větve jsou převislé a spadají dolů. Tento typ je vhodný pro pěstování v hrncích nebo do malých, ale i velkých zahrad. Zelené jehlice se na začátku zimy zbarvují do oranžova během několika týdnů.

Javory od Hooftmana
Exportní společnost Wm. J. Hooftman představí na Plantarium pět nových javorů.
Acer palmatum ’Baldsmith’ je velmi populární v zemi původu – ve USA. Na jaře má listy oranžově červené, které se mění do zelena a později se vybarvují růžové pihy. Na podzim se zbarvuje do žluté až oranžové barvy. Je pěstován také v pyramidální formě 100 až 125 cm vysoké.
Acer palmatum ’Geisha’ patří mezi zakrslé, trpasličí typy a byla objevena Duncanem a Daviesem na Novém Zélandu. Má nízký, rozkladitý habitus s převislými větvemi. Světle zelený list je ozdoben nepravidelnými růžovými skvrnami. Díky kompaktnímu růstu je ’Geisha’vhodná pro kultivaci v kontejnerech. Hooftman ji pěstuje v 7,5 litrových hrncích.
Acer palmatum ’Red Emperor’ pochází z dobře známého ’Bloodgood’ s intenzivnější barvou. Lesklé listy se na podzim mění do karmínově červené barvy. Pěstuje se v pyramidální formě v 18 litrovém dekorativním hrnci.
Acer pseudoplatanus ’Esk Sunset’ – javor klen ’Esk Sunset’
Byl vyselektován v arboretu Eastwood Hill. Mladé listy jsou na jaře růžové, krémové a zelené. Je to pomalu rostoucí kultivar, dosahující výšky tří metrů. Je vhodný především pro městské zahrady.
Acer conspicuum ’Esk Flamingo’
Zde není znám šlechtitel. Rostliny dosahují výšky 2,5 metrů. V létě dodávají stromu zajímavý nádech různobarevné výhony. V zimě se stává atrakcí díky oranžovým větvím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *