11.04.2005 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nově zaregistrované odrůdy meruněk

Meruňka patří mezi velmi oblíbený ovocný druh. Pro tento fakt hovoří několik skutečností: Ovoce je vhodné pro přímý konzum, má širokou škálu dalšího využití, včetně konzervárenského zpracování a částečně se vyřešil problém s poškozováním květních pupenů a květů pozdními jarními mrazy.

Problémem však stále zůstává větší odolnost odrůd proti houbovým chorobám, šarce švestek apod. Velký zájem o pěstování meruněk je především u malých pěstitelů. Po ukončení registračních zkoušek byly zapsány do Státní odrůdové knihy ČR následující odrůdy, které jsou opět seřazeny podle doby zralosti od nejranějších po pozdně dozrávající. Všechny tyto odrůdy – Radka, Delta, Lenova, Lemeda, Zetka, Palava, Marlen, Svatava a Minaret jsou českého původu.

Radka
Má středně velké srdčité plody, s tmavě oranžovou, pevnou dužninou, dobře odlučitelnou od pecky. Má jemně navinulou, dobrou chuť. Tato velmi raná, středně bujně rostoucí odrůda, dozrává 20 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’ Plodnost má velkou, téměř pravidelnou. Jedná se nejranější odrůdu v našem sortimentu, využití najde především pro přímý konzum.

Delta
Středně velké až velké plody mají sytě oranžovou, jemnou, šťavnatou dužninu, dobře oddělitelnou od pecky. Chuť má příjemně navinulou, dobrou. Tato raná, bujně rostoucí odrůda, se sklízí 10 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Má zvýšenou odolnost proti mrazu a proto ji lze pěstovat na chráněných stanovištích i v okrajových oblastech.

Lenova
Raná odrůda se středně velkými plody s oranžovou, dobře odlučitelnou dužninou, má výbornou chuť. Zraje přibližně 10 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Roste středně bujně. Do plodnosti nastupuje brzy, vzhledem k vysoké plodnosti je v letech s velmi dobrým odkvětem nutná probírka plodů. Je odolná proti nepříznivým podmínkám. Je vhodná pro stolní použití i konzervárenské zpracování.

Lemeda
Odrůda má středně velké, téměř kulovité plody. Dužnina je světle oranžová, velmi šťavnatá a chutná, dobře oddělitelná od pecky. Raná odrůda se středně bujným růstem, která se sklízí 8 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Plodí hojně a pravidelně. Je zajímavá pro svoji dobrou odolnost proti napadení hnědnutím listů a vysokou odolností proti nízkým teplotám. Hodí se i do okrajových oblastí.

Zetka
Má středně velké srdčité plody s typickou špičkou, oranžovou, šťavnatou, dobře oddělitelnou, navinule sladkou dužninou. Tato raná odrůda zraje 8 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Má středně bujný růst. Do plodnosti nastupuje brzy a plodí hojně a pravidelně. Odolnost proti napadení hnědnutím listů je střední a nízkým teplotám je střední až vysoká.Ve vyšších polohách ji lze vysazovat na chráněná stanoviště.

Palava
Středně velké plody s oranžovou, jemnou dužninou, která se dobře odděluje od pecky. Chuť má navinule sladkou, aromatickou. Středně raná odrůda, která se sklízí přibližně 5 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Roste bujně, korunu vytváří mírně otevřenou. Plodnost je velká a pravidelná. Má plody dobré konzervárenské kvality, ale i dobrou chuť v čerstvém stavu.

Marlen
Její středně velké plody mají sytě oranžovou, šťavnatou dužninu, dobře oddělitelnou od pecky. Chuť je sladce navinulá, aromatická, velmi dobrá. Středně raná odrůda dozrává přibližně 3 dny před odrůdou ’Velkopavlovická’. Strom roste bujně a vytváří kulovitě rozložitou korunu. Plodí hojně a pravidelně. Nejlepší kvalitu a plodnost dosahuje v typicky meruňkářských oblastech na půdách dobře zásobených živinami a vláhou.

Svatava
Plody jsou střední až velké, se sytě oranžovou dužninou, která slabě ulpívá na pecce. Chuť má navinule sladkou, aromatickou. Tato středně raná odrůda zraje 4 dny po odrůdě ’Velkopavlovická’. Roste bujně, plodí hojně a pravidelně. Je středně odolná proti napadení hnědnutím listů a moniliózou a středně až vysoce odolná proti mrazu. Můžeme ji vysazovat do všech meruňkářských oblastí.

Minaret
Středně velké, kulaté plody, mají oranžovou, rozplývavou dužninu, která slabě ulpívá na pecce. Má sladce navinulou, aromatickou, velmi dobrou chuť. Pozdní bujně rostoucí odrůda, která se sklízí 7 dnů po odrůdě ’Velkopavlovická’. Plodnost je velká a pravidelná. Odolnost proti napadení hnědnutím listů a moniliózou je střední. Uplatnění najde pro stolní použití i konzervování. Při přepravě se plody méně otlačují.

U odrůd Lemeda, Lenova, Marlen, Minaret, Palava, a Svatava je udržovatelem MZLU Lednice. Delta a Zetka jsou udržovány firmou LYVANA s.r.o. Šakvice a odrůda Radka je udržována firmou SEVA - FLORA s.r.o. Valtice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down