08.04.2005 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nově zaregistrované odrůdy broskvoní a meruněk

Broskvoně jsou náročné na teplo a to nejen na průměrnou roční teplotu, ale zejména na rozdělení teplot během ročního cyklu a ve vegetačním období. Na rozdíl od meruňky je broskvoň méně citlivá na pokles jarních teplot.

Do Státní odrůdové knihy ČR byly zapsány následující odrůdy broskvoní. Odrůdy jsou popsány v pořadí podle doby zralosti – Modřinka, Regina, Radosť a Suncrest.

Modřinka
Byla vyšlechtěna v ČR křížením odrůd ’Halehaven’ x ’Cresthaven’. Plody jsou střední až velké, mírně podlouhlé s oranžově žlutou dužninou, dobře odlučitelnou od pecky. Chuť má navinule sladkou, aromatickou. Tato středně bujně rostoucí žlutomasá odrůda má zvonkovité květy. Dozrává 7 dnů po odrůdě ’Redhaven’. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední, proti nízkým teplotám je vysoká. Uplatní se pro přímý konzum i pro konzervování. Šlechtitelem a udržovatelem odrůdy je pan Miroslav Kostiha z Valtic.

Regina
Odrůda byla vyšlechtěna v USA, do registračních zkoušek ji přihlásila firma LYVANA s.r.o. Šakvice. Má středně velké až velké, zploštěle kulovité plody. Žlutá středně pevná dužnina je dobře oddělitelná od pecky. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá. Strom roste středně bujně, korunu vytváří vzpřímenou. Květy má růžovité. Do plodnosti nastupuje brzy a ta je velká a pravidelná. Dozrává 10 dnů po odrůdě ’Redhaven’. Půdy vyžaduje úrodné s dostatkem vláhy. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední, proti nízkým teplotám je střední až vysoká. Má všestranné použití.

Radosť
Vznikla křížením odrůd ’Cresthaven’ x ’Redhaven’ na Slovensku. Má středně velké až velké, kulovité až protáhle kulovité plody s pevnou, žlutou dužninou, která je dobře odlučitelná od pecky. Bujně rostoucí odrůda s polovzpřímenou korunou má zvonkovité květy. Zraje 12 dnů po odrůdě ’Redhaven’. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední. Vzhledem k její odolnosti proti nízkým teplotám ji lze vysazovat i do okrajových oblastí na chráněná stanoviště. Odrůda najde využití pro stolní použití i konzervování. Je oblíbená pro svoji malou náročnost na stanoviště a jistotu sklizní. Do registračních zkoušek ji přihlásil pan Miroslav Kostiha z Valtic, který je současně jejím udržovatelem.

Suncrest
Původ USA, vznikla křížením odrůd ’Alamar’ x ’Gold Dust’. Má velké, ploše kulovité plody, které mají žlutou, pevnou a dobře oddělitelnou dužninu od pecky. Chuť je sladce, navinulá, aromatická, výborná. Odrůda s růžovitými květy roste středně bujně a vytváří dostatek plodonosného obrostu. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Tato pozdní odrůda zraje 23 dnů po odrůdě ’Redhaven’. Odolnost proti kadeřavosti broskvoní je střední, proti nízkým teplotám je vysoká. Půdy vyžaduje úrodné s dostatkem vláhy. Nejlepší výsledky dosahuje v typicky broskvařských oblastech. Vzhledné plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. U nás byla do registračních zkoušek přihlášena firmou LYVYNA s.r.o. Šakvice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down