17.09.2021 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové technologie v semenářském závodě

Semenářský závod v Týništi nad Orlicí je účelovým závodem Lesů České republiky, s. p. (Lesy ČR). Jeho základním posláním a předmětem činnosti je zpracování semenné suroviny lesních dřevin, výroba, uskladnění a předosevní příprava osiva.

S měnícími se přírodními podmínkami a změnou druhové skladby lesů dochází k významnému posunu poptávky lesního hospodářství směrem k osivu listnatých druhů dřevin, a to jak z pohledu pestrosti druhové skladby, tak i objemu. Proto Semenářský závod na tuto změnu reaguje zaváděním nových technologií zpracování semenné suroviny a výroby osiva listnatých druhů dřevin. Klíčovými jsou nové technologie provádění termoterapie žaludů a třídění a předosevní příprava bukvic.

Termoterapie žaludů spočívá v ošetření žaludů teplotou 42 °C po dobu minimálně dvou hodin, při které dochází k inaktivaci hlízenky žaludové (Ciboria batschiana). Hlízenka žaludová způsobuje tzv. mumifikaci žaludů a je považovaná za nejnebezpečnější parazit na dlouhodobě skladovaném osivu a na výsevech, protože napadá i naprosto zdravé a jakostní žaludy. Původní kapacita Semenářského závodu na termoterapii ve vodní lázni byla limitována používanou technologií dvou ohřívacích nádob (kotlů) s kapacitou 90 kg na jednu várku a kotel. Vzhledem k očekávaným objemům prováděné termoterapie v řádech desítek tun žaludů v nadcházejících letech a potřebě rychlého zpracování dodávané suroviny byla tato technologie kapacitně nevyhovující. Proto byl realizován investiční záměr Semenářského závodu na pořízení velkoobjemových termoboxů k provádění parní termoterapie žaludů. Po instalaci a spuštění nového zařízení se zvýšila celková kapacita provádění termoterapie z 450 kg na 5000 kg za jednu směnu.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2021.

Ing. Miloš Pařízek, ředitel závodu

Ing. Marek Zeman, vedoucí výroby závodu

Lesy České republiky, s. p.,

Semenářský závod Týniště nad Orlicí*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down