Nově spustili web Z naší země

Agrární komora ČR spustila při příležitosti konání 47. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka nový web nazvaný Z naší země. Nový portál je zaměřený na širokou veřejnost a má ukázat, jak skutečně vypadá moderní české zemědělství, jehož cílem je udržitelně produkovat dostatek potravin pro obyvatelstvo a zvyšovat tak soběstačnost Česka u všech komodit, kde je to možné, a zároveň odpovědně přistupovat ke krajině.

Web obsahuje zajímavé články a inspirativní rozhovory se zemědělci, grafy ukazující rozdíl mezi farmářskou cenou a spotřebitelskou cenou a množství pro veřejnost překvapivých informací o českém zemědělství. Je zde také interaktivní mapa farmářských obchodů. Nový web je možné navštívit na internetových stránkách znasizeme.cz.

Jeden z příběhů farem zmiňuje klan Pokorných, kteří ve Zdoníně na Nymbursku hospodaří již několik generací a na svých pozemcích vysazují stromořadí a budují soustavu několika vodních nádrží na celkem 18 ha. Třpytící se vodní plochy působí vedle polí s pšenicí, ječmenem, žitem, sójou, špenátem, kukuřicí nebo olejninami jako z jiného světa a lákají ptactvo, jako jsou labutě nebo husice. Mezi rybníky se prohánějí bažanti a občas se tam zatoulají i zajíci nebo srnčí zvěř. „Líbí se nám to a baví nás to. Důvodem je vrátit krajině vodu,“ vysvětluje Luboš Pokorný, který v budování jmenovaných krajinných prvků navázal na svého otce Vladimíra Pokorného. Na farmě ve Zdoníně s tím začali v roce 2000 a investovali už 20 mil. Kč, z čehož zhruba 4 mil. Kč pocházely z vlastních zdrojů. Pokorný plánuje ve vysazování větrolamů nadále pokračovat i proto, že v tom vidí přínosy pro hospodaření. „Přispívají k udržení vody v krajině a pomáhají zamezit vodní i větrné erozi,“ dodává. Hospodaří na necelých 600 ha orné půdy a k podniku patří ještě další farma ve Vykáni. Do rodinného podnikání je zapojený také bratr Luboše Pokorného Tomáš. Farmy jsou orientované převážně na rostlinnou výrobu.*

Zdroj: Agrární komora ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down