31.01.2006 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové 'Sandry' v průhonickém sortimentu pelargonií páskatých

Průhonický výzkumný ústav se mimo jiné zabývá šlechtěním okrasných rostlin. Dvě nové odrůdy vhodně doplňující dosavadní barevné spektrum letos přibyly i v sérii pelargonií páskatých (Pelargonium x hortorum) 'Sandra'. Pojďme si celou sérii v krátkosti představit.

Odrůdy ‘Sandra’ mají výrazné barvy květů a středně hnědé listy se širším zeleným okrajem. Květy jsou jednoduché a květenství velká s vysokým počtem kvítků. Rostliny mají relativně kompaktní růst a celkově vysokou vitalitu, která se projevuje mimo jiné i zvýšenou odolností vůči nepříznivým vlivům počasí. Jejich vitalita a výraznější vzrůstnost se zvlášť dobře uplatňuje při pěstování na konečném stanovišti. Rostliny od května až do listopadu velmi intenzivně kvetou, při dobrém pěstování vytvářejí za sezónu okolo 70 květenství na jedné rostlině. Díky své vzrůstnosti jsou schopné úspěšně obstát i v různých kombinovaných výsadbách například s intenzivněji rostoucími letničkami.
Pro odrůdy série 'Sandra' jsou charakteristické středně hnědé listy se širším méně ostře ohraničený okrajem. Tyto odrůdy vznikají křížením zelenolistého mateřského komponentu a otcovského komponentu s tmavě hnědým listem s úzkým, ostře ohraničeným okrajem známým například z průhonické série ‘Black Velvet’. Pro uniformitu hybridních odrůd uniformní je třeba, aby rodičovské komponenty byly vysoce geneticky vyrovnané. V důsledku složitějšího genetického založení celoplošné kresby listu se vysoká uniformita velmi obtížně dociluje u hnědolistého partnera. Selekci navíc ztěžuje i to, že intenzita vybarvení i tvarová dokonalost kresby na listu není závislá pouze na genotypu rostliny. Její kvalita je silně ovlivňována i podmínkami okolního prostředí, zejména intensitou světla a teplotou.
Dosud měla série ‘Sandra’ tři odrůdy. V letošní sezóně byl sortiment doplněn o ‘Sandru Red’ s červenými květenstvími a ‘Sandru Rose’ s květenstvími fialově růžovými. Obě tyto odrůdy jsou vlastnostmi zcela srovnatelné se ostatními a vhodně je barevně doplňují.

Přehled odrůd 'Sandra' a jejich charakteristik
Sandra Appleblossom F1 – světle růžová přecházející do karmínové růžové, středně hnědé listy se širším zeleným okrajem a velmi bohaté kvetení.
Sandra Salmon F1 – lososově růžová, středně hnědé listy se širším zeleným okrajem a velmi bohaté kvetení.
Sandra Scarlet F1 – světle červená, středně hnědé listy se širším zeleným okrajem a velmi bohaté kvetení.
Sandra Red F1 – červená, středně hnědé listy se širším zeleným okrajem a velmi bohaté kvetení.
Sandra Rose F1 – fialově růžová, středně hnědé listy se širším zeleným okrajem a velmi bohaté kvetení.

Jak již bylo uvedeno výše, původ 'Sandry' předurčuje stát se jakýmsi přechodným typem mezi zelenolistými odrůdami a odrůdami s velmi tmavě hnědým listem. Vyznačují se tudíž nejen hnědými listy a výrazně bohatým kvetením, ale jsou i relativně kompaktní a mají typ květenství na jaká jsme zvyklí u standardních zelenolistých odrůd. To je činí přitažlivými nejen pro milovníky novinek, ale i pro zákazníky, kteří až dosud upřednostňovali pouze zelenolisté odrůdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down