18.09.2005 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nově registrované podzimní odrůdy jabloní

Sortiment podzimních odrůd není nijak velký, proto se zde objevují i takové, které jsou na rozhraní mezi podzimními a zimními. V důsledku oteplování planety a následného zvyšování průměrné roční teploty se řada zimních odrůd přiblížila k podzimním tím, že sklizňová zralost se posouvá na začátek září. Příkladem by mohly být raně zimní odrůdy jako ‘Aneta‘, ‘Denár‘, ‘Dolores‘, ‘Selena‘, ‘Vanda‘ aj.

Odrůda ‘Delén‘ byla vyšlechtěna pod označením TE-40.520. Vznikla křížením odrůd (TE-4.595) x ‘McIntosh Redspur‘. Registrována v roce 2004, žadatelem o registraci Sempra Praha, a. s.
Strom roste středně bujně, habitus má vzpřímený až rozložitý charakter, koruny dostatečně zahušťují krátkým plodonosným obrostem. Plodí ve shlucích i jednotlivě, probírku uplatňujeme jen výjimečně. Plod je středně velký až velký, ploše kulovitý až kulovitý, bez žebrování a svalců. Slupka má hladký povrch, bývá středně tlustá, bez ojínění a rzivosti, až při skladování jen slabě mastná. Stopka je středně tlustá a krátká. Základní zelenožlutá barva je krytá rozmytou červení jasnou. Dužnina krémové barvy má tuhou konzistenci je středně šťavnatá se sladce navinulou chutí.
Do sklizňové zralosti odrůda nastupuje začátkem září, pro konzum je vhodná od října se skladovatelností do listopadu. Lze pěstovat ve všech polohách, avšak za dostatečné chemické ochrany. Z houbových chorob jde především o strupovitost, kdy odolnost je jen střední.

Odrůda ‘Red Jonaprince‘ byla vyšlechtěna pod označením P 1 jako barevná mutace odrůdy ´Jonagold´. Registrována v roce 2001, právně chráněná, žadatelem o registraci firma Wilton Weert B.V., Velká Británie. Zmocněným zástupcem pro ČR je firma Rott, Růžička & Guttmann, patentová, známková a právní kancelář.
Strom roste bujně, habitus má polovzpřímený charakter, koruna je často zahušťována dlouhými a středně tlustými letorosty. Do plodnosti nastupuje brzy, plodí na velmi krátkém plodonosném dřevě. Letní prosvětlovací řez mladých výhonů je nutné provádět z hlediska provzdušnění a osvětlení koruny, který kladně působí na vybarvení plodů. Plod je středně velký, při probírce velký, kulovitý až kulovitě kuželovitý. Základní žlutozelená barva slupky je celokrajně překrytá hnědavou červení. Slupka je středně tlustá se středně velkými, světlými lenticelami. Dužnina je bílé barvy je tuhé konzistence, středně šťavnatá a navinule sladká v chuti. Sklízí se začátkem září, nazrává v říjnu se skladovatelností až do února. Má dlouhou vegetační dobu, při brzkých podzimních a pozdních jarních mrazících dochází k poškození nevyzrálého dřeva i květů na jaře. Odrůda má malou odolnost proti napadení houbovými chorobami. Proto se uplatní jen v teplých i chráněných středních polohách se závlahou.

Odrůda ‘Šampion Red‘ byla vyšlechtěna pod označením HL 900 Š jako radiomutant odrůdy ´Šampion´. Registrována v roce 2003, právně chráněná, žadatelem o registraci Sempra Praha, a. s.
Strom roste středně bujně, habitus má polovzpřímený až rozložitý charakter, koruna často bývá zahušťována středně dlouhými výhony. V plné plodnosti větve bývají převislé. Plodí na krátkém dřevě, ve shlucích i jednotlivě. Plod je středně velký, při probírce velký, kulovitého tvaru. Slupka je hladká, rovná, středně tlustá, bez ojínění. Základní barva slupky je zelenožlutá, krycí pak červená se střední intenzitou, celokrajně rozmytá. Dužnina krémové barvy, křehké konzistence je středně šťavnatá, navinule sladká v chuti.
Sklízí se v polovině září, konzumně dozrává v listopadu, skladovatelnost je do ledna. Odrůda je středně odolná proti napadení strupovitostí i proti napadení padlím jabloňovým. Je vhodná pro střední i výše položené oblasti s vyšší vláhovou bilancí.

Odrůda ‘Vitan‘ byla vyšlechtěna pod označením TE-24558. Vznikla křížením odrůd ´Golden Delicious´ x (TE-317). Registrována v roce 2003, žadatelem o registraci Sempra Praha, a. s.
Strom roste bujně v plodnosti středně bujně, habitus má polovzpřímený až rozkladitý charakter, koruna je zahušťována tlustými a dlouhými výhony. Plodí na krátkém dřevě, ve shlucích i jednotlivě. Do plodnosti nastupuje středně pozdně, při přeplození vyžaduje probírku plodů jinak střídá v plodnosti. Plod středně až velké velikosti, podlouhle kuželovitého tvaru. Slupka je hladká, středně tlustá. Žlutou základní barvu v době zralosti překrývá červené rozmyté žíháním někdy i mramorování. Dužnina je krémové barvy, křehké konzistence, velmi šťavnatá a nasládlá v chuti. Sklízí se ve druhé polovině září, nazrává již v říjnu, skladovat ji lze do prosince. Odrůda je středně odolná proti napadení strupovitosti i proti napadení padlím jabloňovým. Vhodná do všech oblastí, ale přednost by měly dostat střední a vyšší polohy s větší vláhovou bilancí a tak i s možností prodloužení termínu sklizně a následně i skladovatelnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down