19.01.2019 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nově registrované odrůdy listové, kořenové a košťálové zeleniny – II. díl

V minulém dílu jste si mohli přečíst o nově registrovaných odrůdách celeru řapíkatého, brokolice, kapusta růžičkové, mrkve, ředkve, ředkvičky, řepy salátové a salátu. Ve druhém dílu se dočtete o novinkách vodnice a zelí hlávkového bílého. U zmíněných nových odrůd bylo v roce 2017/2018 ukončeno registrační řízení a byly zapsány do Státní odrůdové knihy.

Zelí hlávkové bílé

Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. alba DC.

Houston je raná až středně raná hybridní odrůda pro letní sklizně. Byla přihlášena firmou Wing Seed BV, Nizozemsko. Rostlina je nízká až středně vysoká s malým až středně velkým průměrem a krátkým až středně dlouhým vnějším košťálem. Listy má malé až středně velké, obvejčitého tvaru, polovzpřímené, šedozelené barvy, středně až silně ojíněné s velmi slabou bublinatostí, bubliny malé až středně velké. Hlávka je krátká až středně dlouhá se středním průměrem, na podélném řezu kruhovitá, hustá, dobře krytá, světle až středně zelená, uvnitř bělavá se střední vnitřní strukturou a středně dlouhým až dlouhým vnitřním košťálem. Odrůda je odolná vůči praskání hlávek.

Magion je středně pozdní až pozdní hybridní odrůda. Byla přihlášena firmou MORAVOSEED CZ a. s., Mikulov. Rostlina je středně vysoká se středním průměrem a středně dlouhým vnějším košťálem. Listy má středně velké až velké, kruhovitého tvaru, polovzpřímené až vodorovné, středně šedozelené barvy, středně ojíněné s velmi slabým až slabým zvlněním okraje a mírnou bublinatostí, bubliny malé až středně velké. Hlávka je středně dlouhá se středním průměrem, na podélném řezu kruhovitá, hustá, dobře krytá, světle až středně šedozelená, uvnitř bělavá s hrubou vnitřní strukturou a krátkým až středně dlouhým vnitřním košťálem. Odrůda je odolná proti praskání hlávek.

Text a foto

Ing. Daniel Pajas,

ÚKZÚZ – Národní odrůdový úřad, zkušební stanice Dobřichovice

Celý článek naleznete na stránkách časopisu Zahradnictví č. 1/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down