03.06.2013 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nově registrované odrůdy kořenové zeleniny

Kořenová zelenina vykazuje v posledních letech minimální výkyvy pěstebních ploch. Rok 2010 byl u této komodity hodnocen jako výnosově podprůměrný. Nižší výnosy byly částečně kompenzovány vyššími realizačními cenami a poměrně plynulým prodejem.

Zeleniny kořenové představují zhruba 20 procent z celkové sklizně zeleniny. Patří mezi základní zeleninové druhy a spotřebitel je vyžaduje v průběhu celého roku. Nejrozšířenější kořenovou zeleninou je mrkev.

´Amsterdam 3´ - tučně
Je raná odrůda mrkve typu Amsterdam pro jarní až podzimní sklizně pro přímý konzum. Jedná se o selekci staré světové odrůdy, která byla registrována firmou Przedsiebiorstwo Nasienne Selecta, Poznaň, Polsko.
Listy má vzpřímené, krátké, středně zelené a jemně členité. Kořen je středně dlouhý, úzký, úzce obdélníkového tvaru s tupým až tupě špičatým zakončením a slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky, dřeně a korové části středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu slabě zelená a má antokyanové zbarvení, uvnitř zelená slabě až středně.
Vegetační doba od výsevu je 100 – 115 dní.
Mrkev (Daucus carota)
´Berlika´
Je poloraná hybridní odrůda mrkve typu Nantes pro letní až podzimní sklizně. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r.o., Mikulov.
Listy má polovzpřímené, středně dlouhé, středně zelené a středně členité. Kořen je středně dlouhý, středně široký, úzce obdélníkového tvaru s tupým až tupě špičatým zakončením a velmi slabě až slabě rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky, dřeně a korové části středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu nezelená a nemá antokyanové zbarvení, uvnitř zelená jen velmi slabě až slabě.
Vegetační doba od výsevu je 105 – 125 dní.

´Berlikumer 2´
Je polopozdní odrůda mrkve typu Berlikum pro letní až podzimní sklizně. Jedná se o selekci staré světové odrůdy, která byla registrována firmou Przedsiebiorstwo Nasienne Selecta, Poznaň, Polsko.
Listy má polovzpřímené, středně dlouhé, středně zelené a jemně až středně členité. Kořen je středně dlouhý, středně široký, úzce trojúhelníkovitého až úzce obdélníkového tvaru s tupým až tupě špičatým zakončením a středně rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky, dřeně a korové části středně oranžové, dřeň je stejně zbarvená jako korová část. Hlava na povrchu slabě zelená a má sklon k antokyanovému zbarvení, uvnitř zelená jen slabě.
Vegetační doba od výsevu je 140 – 150 dní.

Text a foto Ing. Zbyšek Morávek, CSc.,
ÚKZÚZ – Národní odrůdový úřad, zkušební stanice Dobřichovice

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 7/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down