12.09.2005 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nově registrované letní odrůdy jabloní

Sortiment letních jablek bývá často obměňován, k rozšíření této skupiny došlo významně ale až v roce 2004. Nové odrůdy vycházejí ze známých starších odrůd. Některé přispěly k zvýšení odolnosti vůči houbovým chorobám. Český původ, zvýšení plodnosti a dobré růstové vlastnosti, to jsou přednosti nově registrovaných odrůd. Uplatnění naleznou ve všech pěstitelských oblastech. Skladovatelnost je u letních odrůd krátká, bývá 10 – 14 dnů, proto se neuvádí.

Odrůdy:
Odrůda ‘Atlas‘ byla vyšlechtěna pod označením TE-16.604, křížením odrůd ‘Red Melba‘ x ‘James Grieve Red‘. Žadatelem o registraci byla firma Sempra Praha, a. s., registrována v roce 2005.
Strom roste středně bujně až bujně, habitus má rozložitý charakter a vejčitý tvar. Větve mají sklon k vyholování obrostu, korunu zahušťují středně tlusté a dlouhé letorosty, které předčasným letním řezem odstraňujeme, abychom docílili dostatečného vybarvení plodů. Plodí na krátkém dřevě, jednotlivě i ve shlucích, které je nutné včasnou probírkou redukovat. Při přeplození jsou plody velikostně nevyrovnané. Plod je středně velký až velký, kuželovitý, slabě žebrovaný. Slupka má hladký povrch je středně tlustá, ve zralosti tenká, bez ojínění a rzivosti. Základní barva slupky je bělavě žlutá, krycí pak růžová ve formě líčka, které může vybarvit až 2/3 plodu. Dužnina je žlutavé barvy, středně tuhé konzistence a slabě navinulé chuti.
Sklizňová zralost plodů bývá od poloviny července, kdy je lze také již konzumovat. Odolnost k houbovým chorobám je jen střední.

Odrůda ‘Dima‘ byla vyšlechtěna pod označením HL 1259, křížením letních odrůd ‘Discovery‘ x ‘Mantet‘. Žadatelem o registraci byly firmy Sempra Praha, a. s. a VŠÚO Holovousy, s. r. o., registrována v roce 2004.
Strom roste středně bujně v plodnosti pak slabě, habitus má rozložitý charakter a ploše kulovitý tvar. Koruna bývá často zahuštěna dlouhými letorosty, které je nutno předčasným letním řezem nebo i po sklizni redukovat. Plodnost je raná, plodí na krátkém dřevě jednotlivě i ve shlucích, které je vhodné redukovat probírkou plodů. Plod je středně velký až velký, ploše kulovitého tvaru, bez žeber ve střední části, ale se slabými masitými svalci na distálním konci, tj. nad kališní jamkou. Stopka je středně tlustá a krátká. Zelenožlutou základní barvu slupky překrývá červeň ve formě líčka. Slupka je hladká, středně tlustá, slabě ojíněná, bez mastnosti a rzivosti. Dužnina po rozkrojení je krémové barvy je středně pevná, středně šťavnatá, v chuti slabě navinulá, osvěžující a dobrá.
Sklizňová zralost plodů od druhé poloviny července, konzumní zralost pak koncem srpna. Odolnost k napadení strupovitostí je vyšší a naopak k padlí je nízká, zvláště v teplejších polohách a sušších oblastech .

Odrůda ‘Miodar‘ byla vyšlechtěna pod označením HL 649, křížením letních odrůd ‘Mio‘ x ‘Quinte‘. Žadatelem o registraci byly firmy Sempra Praha, a. s. a VŠÚO Holovousy, s. r. o., registrována v roce 2004.
Strom roste středně bujně až bujně, habitus má rozložitý charakter, vzdušný kulovitý tvar. Větve obrůstají krátkým plodonosným dřevem. Plodnost je raná a brzká, někdy se první plody objevují ve školce. Plodí jednotlivě. Plod je středně velký až velký, tupě kuželovitý se slabými žebry a masitými svalci nad kališní jamkou. Stopka je středně tlustá až tlustá a krátká. Základní barva slupky je bělavě zelená, krycí barva je růžová a má rozmytou formu. Slupka je hladká, středně tlustá a slabě ojíněná, na skládce slabě mastná. Dužnina bílé barvy, středně pevné konzistence je středně šťavnatá a sladce navinulé chuti.
Sklizňová zralost ve druhé polovině července, konzumní zralost do poloviny srpna. Odolnost k napadení strupovitosti je vyšší a naopak k padlí je nízká, zvláště v teplejších polohách a sušších oblastech.

Odrůda ‘Mivibe‘ byla vyšlechtěna pod označením HL 676-5, křížením letních odrůd ‘Mio‘ a ‘Vista Bella‘ (Belavista). Žadatelem o registraci byly firmy Sempra Praha, a. s. a VŠÚO Holovousy, s. r. o. Registrována byla v roce 2004.
Strom roste středně bujně až bujně, habitus má rozložitý charakter. Koruna je volná, nepravidelně kulovitá, vzdušná, zahuštění dlouhými tenkými letorosty je dostatečné. Větvení je jen střední, obrůstá spoře krátkým plodonosným obrostem. Plodí ve shlucích i jednotlivě. Plod je velký, kulovitý, se slabými žebry a slabě výraznými svalci v kališní jamce. Základní barva slupky je zelená, krycí pak purpurová v rozmyté formě téměř po celém plodu. Stopka je tlustá a krátká. Slupka je hladká, tlustá, silně ojíněná, bez mastnosti a rzivosti. Dužnina bílé barvy je středně pevná, středně šťavnatá, v chuti slabě navinulá.
Sklizňová zralost nastává začátkem srpna, v konzumní zralosti zůstává do konce srpna. Odolnost proti napadení houbovými chorobami – strupovitost, padlí, monilie je vysoká.

Odrůda ‘Zita‘ byla vyšlechtěna pod označením HL 464, křížením letních odrůd ‘Mio‘ a ‘Jerseymac‘. Žadatelem o registraci byly firmy Sempra Praha, a. s. a VŠÚO Holovousy, s. r. o. Registrována byla v roce 2004.
Strom roste středně až bujně, habitus má vzpřímený až rozložitý charakter. Koruna bývá během vegetace zahušťována středně dlouhými tenkými letorosty, které je nutné letním řezem redukovat. Plodnost je brzká, plodí na krátkém dřevě. Plod středně velký, kulovitého tvaru se slabými žebry a masitými svalci na distálním konci. Stopka je tlustá a krátká. Zelenožlutou základní barvu slupky překrývá intenzivně červená barva v rozmyté formě. Slupka je hladká, středně tlustá, slabě ojíněná, bez mastnosti, povrch plodu bývá nerovný. Dužnina bílé barvy je křehké konzistence, více šťavnatá, v chuti navinule sladká.
Sklizňová zralost od druhé poloviny července, v konzumní zralosti zůstává do poloviny srpna. Odolnost k napadení strupovitosti je vysoká, proti napadení padlím je střední.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down