16.02.2018 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové půdopokryvné a miniaturní růže pro naše zahrady a parky

Růže těchto skupin získávají stále větší oblibu a každá růžová školka je již zařadila do své nabídky. Patrně na to má vliv i skutečnost, že se dají dobře pěstovat v kontejnerech.
Růže půdopokryvné jsou ideální i pro větší plochy veřejné zeleně a hodí se i na nepřístupné kruhové objezdy. Růže miniaturní naleznou uplatnění u zahrádkářů, tedy na malých zahradách, skalkách a v nádobách.

Pojďme si nyní jednotlivé skupiny blíže charakterizovat.

 

Půdopokryvné růže

Někdy se tyto růže označují jen jako pokryvné. Jejich plazivé výhony zcela a hustě pokrývají půdu, výška porostu by neměla přesahovat 80 cm (ojedinělé výhony 1 metr). Květy jsou malé s průměrem 2 až 8 cm, často prázdné a v bohatých květenstvích. Tyto růže by neměly růst vzpřímeně, ale víceméně plazivě. Tím se liší od miniaturních růží i od polyantek a polyantahybridů.

Dá se namítnout, že půdu pokrývající porost se dá vytvořit i z růží rostoucích vzpřímeně, pokud se vysadí velmi hustě. Krátkodobě to udělat jde, po několika letech se ovšem tyto růže vytahují do výšky. Chybí jim i detailní řez, mnoho větví je mrtvých, volná místa obsazují vytrvalé plevele. Pro vytvoření kompaktního porostu proto výhradně používáme odrůdy řazené do skupiny půdopokryvných růži.

Text a foto

RNDr. Jiří Žlebčík, VÚKOZ, v. v. i.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down