Růže těchto skupin získávají stále větší oblibu a každá růžová školka je již zařadila do své nabídky. Patrně na to má vliv i skutečnost, že se dají dobře pěstovat v kontejnerech.
Růže půdopokryvné jsou ideální i pro větší plochy veřejné zeleně a hodí se i na nepřístupné kruhové objezdy. Růže miniaturní naleznou uplatnění u zahrádkářů, tedy na malých zahradách, skalkách a v nádobách.
Pojďme si nyní jednotlivé skupiny blíže charakterizovat.
Půdopokryvné růže
Někdy se tyto růže označují jen jako pokryvné. Jejich plazivé výhony zcela a hustě pokrývají půdu, výška porostu by neměla přesahovat 80 cm (ojedinělé výhony 1 metr). Květy jsou malé s průměrem 2 až 8 cm, často prázdné a v bohatých květenstvích. Tyto růže by neměly růst vzpřímeně, ale víceméně plazivě. Tím se liší od miniaturních růží i od polyantek a polyantahybridů.
Dá se namítnout, že půdu pokrývající porost se dá vytvořit i z růží rostoucích vzpřímeně, pokud se vysadí velmi hustě. Krátkodobě to udělat jde, po několika letech se ovšem tyto růže vytahují do výšky. Chybí jim i detailní řez, mnoho větví je mrtvých, volná místa obsazují vytrvalé plevele. Pro vytvoření kompaktního porostu proto výhradně používáme odrůdy řazené do skupiny půdopokryvných růži.
Text a foto
RNDr. Jiří Žlebčík, VÚKOZ, v. v. i.
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2018.