07.10.2004 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové podnože pro peckoviny

Podnože jsou pro úspěšné pěstování jednotlivých odrůd důležitou součástí komplexu odrůdové agrotechniky. V minulosti se pěstovaly třešně ve vyšších tvarech a to především proto, že nebyly k dispozici vhodné podnože, na kterých by se daly pěstovat nízké tvary. Obdobná situace byla u broskvoní, meruněk i slivoní. V současné době jsou uváděny do oběhu podnože, které omezují růst, přibližují plodnost, mají zvýšenou odolnost proti nadbytku vápníku v půdě, větší mrazuvzdornost apod. Po ukončení registračních zkoušek byly zapsány do Státní odrůdové knihy ČR podnože GI 1481, MRS 2/5, BSB 1, BSB 2, BSB 3, Wako a MYBO 1.

GI 1481
Středně bujně rostoucí vegetativně množená podnož pro třešně byla vyšlechtěna v Německu. Do registračních zkoušek ji přihlásilo Concorsium Deutscher Baumschulen, které také podnož udržuje. Zástupce žadatele Rott Růžička & Guttman, patentová známková a právní kancelář Praha. Ve zkouškách byla ověřována pod označením Gisela 6. Stromy rostou slabě, koruny tvoří polorozložité až převislé. Květů vytváří méně, korunní plátky jsou bílé. Podle údajů šlechtitele je nejvhodnější množení dřevitými řízky. Omezuje znatelně růst naštěpované odrůdy a významně přibližuje plodnost. Stromky na této podnoži se uplatní především na malých zahrádkách, ale i ve velkých výsadbách.

MRS 2/5
Vegetativně množená podnož pro meruňky a slivoně pochází z Itálie. Rostliny rostou středně bujně a vytváří na bázi výhony. Nevytváří květy a plody. Podle údaje šlechtitele se nejlépe množí tkáňovými kulturami i dřevitými řízky. Odrůdy naštěpované na této podnoži dobře a zdravě rostou. Plodnost je dobrá a lepší než u ostatních podnoží, které jsou zaregistrovány.

BSB 1
Slabě rostoucí semenáč pro broskvoně, korunu vytváří vzpřímenou. Květ je zvonkovitý. Plody malé světle žluté s červeným líčkem. Pecka je malá, mírně ulpívá na dužnině. V 1 kilogramu je přibližně 350 pecek. Plodnost je dobrá a celkem pravidelná. Podnož vykazuje vysokou odolnost ke kalciose. Podle dosavadních zkušeností je srůstnost s běžnými odrůdami dobrá. Je vhodná pro půdy, kde běžné podnože trpí nadbytkem vápna.

BSB 2
Středně rostoucí semenáč pro broskvoně. Květ je růžovitý. Plody jsou malé žluté. Pecka malá, téměř odlučitelná od dužniny. V jednom kilogramu je přibližně 300 pecek. Plodnost je dobrá a pravidelná. Podnož má vysokou odolnost proti kalciose. Afinita (srůstnost) s běžnými odrůdami je dobrá. Své uplatnění najde především na půdách, kde je nadbytek vápna a ostatní podnože trpí kalciózou (žloutenkou) listů.

BSB 3
Středně rostoucí semenná podnož pro broskvoně, korunu vytváří téměř vzpřímenou. Květ je růžovitý. Plody středně velké, zelenožluté. Pecka je malá odlučitelná od dužniny. V jednom kilogramu je přibližně 280 pecek. Plodnost je celkem dobrá, pravidelná. Podnož vykazuje vysokou odolnost vůči kalciose. Afinita (srůstnost) s běžnými odrůdami je dobrá. Oproti předešlým podnožím má větší pecky, které mají výbornou klíčivost.
WAKO
Středně vzrůstná semenná podnož pro meruňky a slivoně, která byla získána selekcí ze švestky odrůdy ’Wangenheimova’. Do registračních zkoušek ji přihlásil Miroslav Kostiha, který ji současně udržuje. Stromy rostou středně bujně, korunu vytváří téměř kulovitou, středně velkou. Plody jsou střední velikosti, oválné až široce elipsovité. Slupka je červenomodrá, ojíněná. Dužnina je zelenavě žlutá, dobře odlučitelná od pecky. Vzhledem k samosprašnosti je plodnost velká. V jednom kilogramu je přibližně 80 - 90 pecek. Afinita (srůstnost) s běžnými odrůdami je velmi dobrá. Pěstované stromy na této podnoži ve srovnání s běžnými podnožemi vytváří menší koruny a mají lepší zdravotní stav.

MYBO 1
Semenná podnož pro slivoně, meruňky a broskvoně, byla vyšlechtěna na Slovensku. Stromy rostou středně bujně. Plody jsou malé, téměř kulaté. Slupka je žlutá. Dužnina je bíložlutá. Pecka malá odlučitelná od dužniny. Semenné stromy poskytují každoročně vysokou plodnost. Pecky mají velmi dobrou klíčivost. Afinita s naroubovanými odrůdami je dobrá, stromy brzy plodí. Podnož pod stromy netvoří oddělky. V jednom kilogramu je asi 300 pecek. Universální podnož pro lehčí a středně těžké půdy.

Udržovatelé podnoží: MRS 2/5 - LYVANA, s. r. o., Šakvice.
MYBO 1 - VŠÚO Holovousy, s. r. o.
BSB 1, BSB 2, BSB 3-PERSING – Ing.Zdeněk Bažant, Velké Němčice
WAKO – Miroslav Kostiha, Valtice

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down